Vše o meteorologických stanicích. Software, hardware a hlavně podpora od Vás uživatelů s praxí.
06. 10. 2008 15:32
Nevíte kam dát např.teplotní čidlo tak napište.
07. 10. 2008 09:43
V knihovně ČHMÚ si lze vypůjčit Metodický předpis č. 11 - Návod pro pozorovatele meteorologických stanic, ČHMÚ Praha 1994. Bohužel neobsahuje pravidla pro instalaci meteorologické budky (uvádí jen, že ji instalují pracovníci ČHMÚ) ani tehdy nepočítal s elektronickými čidly, ale pokud je mi známo, měří se na volném otevřeném prostranství v dostatečné vzdálenosti od budov, betonových a asfaltových povrchů a jiných zdrojů tepla, přístroje jsou umístěny na/nad udržovaným trávníkem, pro teploměrná (i některá jiná) čidla je standardní umístění 2 m nad terénem.
07. 10. 2008 09:52
Jo, a samozřejmě teplměrné čidlo musí být zastíněno, tak aby na něj nedopadalo přímé ani odražené sluneční záření, zástěna musí být natřená bíle a dobře větrat - obrázky zástěn lze třeba nalézt různě po internetu ... třeba na
http://www.sws.uiuc.edu/atmos/statecli/ ... uments.htm
07. 10. 2008 11:01
To je všechno pěkné, ale čidla u běžně prodávaných stanic měří oficiálně v toleranci
+/- 1°C a moje zkušenost je, že ocejchovaný meteorologický rtuťový teploměr se liší od těchto čidel i o
2°C a víc - zejména u velkých mrazů, velkých veder a přesvětlené oblohy od Sluncem ozářených oblaků
.
Takže hraní si na přesné umístění čidla nemá velkou cenu, ale je to lepší než ho dát za okno směřující na sever, bo v časném létě tam ráno i večer svítí Slunce a když prší či sněží, tak čidlo taky blázní...
V ČHMÚ používají čidla v ceně výrazně vyšší než 10.000 Kč (pouze cena čidla !) s přesností
+/- 0,1°C a to je o něčem jiném...
07. 10. 2008 14:29
Já mám teplotní čidlo u okna ve výšce cca 1,5m nad zemí a mám ho zastíněné,je pravda že někdy ukazuje o 1 až 1,5°C vyšší teplotu než ve skutečnosti je.Jinak je docela přesné.
07. 10. 2008 15:34
Pokud bychom to rozpitvali, tak samotne mereni teploty nam provadi cidlo, ktere v zavilosti na teplote prenasi vetsi nebo mensi odpor elektricky, ktery se nasledne prevadi na cisla - digitalni prenos - vypocty pro hodnotu teploty.
Tudis uz samotne cidlo - jako odporova cast, musi mit svoje urcite vlastnosti. Vydrzet mraz a vedro a prenaset tak velmi presna data. Dalsi citlivou casti je kabel. Vyuzit ho co nejmene, protoze samotny kabel je take odpor a snizuje nam treba i o 0,05°C treba na 5 metru. Proto je lepsi pouzivat bezdratovy prenos - ikdyz ted nevim, zda-li zavislost baterii (pripadne i slabych pri mrazu), dokaze si pohrat s danou teplotou.
08. 10. 2008 15:09
4 Maxik - podle mého názoru pokud chci nějakou veličinu alespoň trochu slušně měřit i s tím co zrovna mám, tak koukám, abych i to svoje ne zrovna nejpřesnější měření ještě dále zbytečně nevychyloval někam úplně jinam. Čerti mne berou, když slyším (jak je zcela běžné u totálních laiků) "včera bylo na sluníčku 48 stupňů"
.
BTW třeba PT100 jsou velmi slušně přesné a nejsou zase tak drahé, co se prodraží, je jejich kalibrace. A on i standardní staniční teploměr, dneska už za víc než šestitikilo (pokud k němu není kalibrační list - to je cenově zase někde jinde) měří s nejistotou ca 0,4 deg C (podle normy)
. Takže ...
08. 10. 2008 16:13
Aktuálně pro čidlo vyrábím radiační štít......snad ti pomůže
19. 10. 2008 18:24
mozete mi poradit v dvoch veciach?
1. od coho sa mi mohlo pokazit vonkajsie cidlo na teplomeri? meria asio 10 - 20°C viac
2. viete mi poradit kvalitnu nejaku meteostanicu najlepsie znacku ake su dobre, a aby to malo vnutornu, vonkajsiu teplotu, vlhkost vzduchu, zaznamenavac min/max teploty, to su minimalne poziadavky a este by tam mohlo byt aj viac toho ako napr. predpoved pocasia, aktualny stav, rychlost vetra a neviem ci sa to da aj zrazkomer.
mohli by ste mi povedat v akej cene sa tieto vecicky pohybuju (moze byt v Kč/SK/€ ) a aka znacka je nato dobra
diki
20. 10. 2008 18:23
Já jsem si sehnal staničku Watson W-8681 od fy DDamtek v praze.Zatím plná spokojenost
tady je stránka
http://www.ddamtek.cz/index.php?cat=16& ... ather%20SW
23. 10. 2008 14:41
Dobrý den,
já bych doporučil meteostanici DAVIS. Už zcela v základní výbavě (jsou 4 stupně výbavy) umí meteostanice vše co potřebujete. Základní verze stojí 11416Kč a nejvyšší stupeň výbavy 27559Kč. Důležité je také, že tato meteostanice zaznamenává srážky po 0,2mm a vítr každé 2 sekundy. Vlastním tuto meteostanici. Pokud by jste potřeboval více info kontakt naleznete na mých meteostránkách
http://www.novapec.cz
03. 12. 2008 20:21
chcem sa spýtať, že čo by ste povedali na túto meteostanicu?
TOPCOM 265 NE
stojí okolo 2 700,-SKK,
Poloprofesionální meteostanice s bezdrôtovým príjmom zo stojana s senzormi.Ta meria teplotu, vlhkosť, tlak, vietor a zrážky.Tieto dáta vidíte na domáce monitorovacia stanica, ktorá navyše ukazuje predpoveď počasia, vývoj a podJe možné dáta zaznamenať a spracovať v priloženom softvéru a napr.zhliadnuť grafy.Monitorovacia stanica je veľmi praktická, má podsvietený dotykový displej, zobrazuje hodiny s kalendárom, ktoré sa nastavujú pomocou rádiového signálu.
Hlavné funkcie:
Kalendár a čas s časovými zónami riadený rádiom
Digitálne meranie teploty, vlhkosti, tlaku, vetra, zrážok
Predpoveď počasia animovanými obrázky
Bezdrôtová komunikácia na väčšiu vzdialenosť
Alarm na určité počasia
Priložený PC softvér
Podsvietený a dotykový displej
Parametre a špecifikácie:
Meranie teploty:
Rozsah:-50 ~ 70 ° C (vonku), -20 ~ 70 ° C (vo vnútri)
Tolerancie:± 0,1 ° C
Možnosť merania v stupňoch Fahrenheita
Merania relatívnej vlhkosti:
Rozsah:10 ~ 90% (vonku), 20 ~ 90% (vo vnútri)
Bezdrôtová komunikácia:
Dosah:135 m
Napájanie:
4 x AA batérie (monitor)
2 x AA batérie (Probe)
Rozhranie:
USB
Ďalšie parametre a špecifikácie:
Pamäť na minimálne a maximálne hodnoty merania
Kalkulácia wind chill (podľa hodnoty vetra a teploty)
Súčasťou balenia:
Monitorovacia stanica
Vysielač
Senzor rýchlosti vetra
Senzor smeru vetra
Senzor zrážok
USB kábel
CD so softvérom
čo poviete oplatí sa to?