Zobrazit diskusi v plném vzhledu
Průměrné hodnoty z Vašich měřících míst z celé České republiky. Průměrné hodnoty pište pouze k jednotlivým měsícům.
Odeslat odpověď

Re: Průběžné zhodnocení zimy 2011/2012

23. 02. 2012 10:53

Nevidim to tak zle tady ve zlinskek kraji byl prosinec nejchladnejsi z cele CR, leden i unor na tom budou podobne. Tady muze byt unor az o3-4stupne chladnejsi nez ve stredoceskem kraji uvidime.

Re: Průběžné zhodnocení zimy 2011/2012

23. 02. 2012 15:03

No keď mám hodnotiť uplynulú zimu v mojej lokalite, tak to bola jedna z najhorším zím. Hlavne čo do dĺžky trvania súvislej snehovej pokrývky. Od začiatku decembra až v podstate do 25.1. prevládalo teplé, blástisté a dosť často veterné počasie pod vplyvom Atlantiku, zrážky sa vyskytovali u nás výlučne dažďové. Za túto dobu nám nasnežilo iba 3x - 21.12., 15.1. a 21.1. Ani v jednom prípade však sneh dlhšie neprežil ako tri dni! Dokonca toho 21.12. som zaznamenal najneskorší termín 1.sneženia, resp. 1.vytvorenia snehovej pokrývky, čo kedy pamätám! Tento sneh však povedal zbohom práve na Štedrý deň, čiže Vianoce boli, ako tradične, nadpriemerné a blátisté.

Nasledovala pamätná takmer 3 týždňová vlna sibírkych mrazov. Bolo nám to prakticky na nič, keďže po celý čas ich trvania sneh chýbal. Dve jadranské níže, ktoré sa tu mali predviesť akou takou snežnou radosťou v tých krutých mrazoch - na plnej čiare sklamali :( . Okrem toho najnižšiu teplotu toho obdobia som zaznamenal -15,1°C, takže nič extra. Pocit z tuhých mrazov však znásoboval prudký vietor, ktorý tu neustále fučal. Pocitová teplota bola vonku aj o 20°C menej ako skutočná, tak pohyb vonku bol v tých dňoch prakticky nemožný.

Až 15.2. sa zakončila táto mrazivá perióda snehopádom, no následne ešte v ten deň prišiel odmäk. Posnežilo ešte i o dva dni neskôr, no na ďalší deň sa výrazne oteplilo a sneh definitívne pochovalo a prišlo akési predjarie. Takže ani v tomto prípade sa tu viac ako 3 dni neudržala súvislá vrstva snehu. :(

Re: Průběžné zhodnocení zimy 2011/2012

23. 02. 2012 15:58

Tak celkové zhodnocení by správně mělo být poskytnuto až 15.4 a tímto faktem se samozřejmě budu při svém hodnocení (prozatimním)řídit, protože ten nejobjektivnější názor ohledně uplynulé zimy u Vás (v místě bydliště) si vytvoříte tím, že náhlednete do tabulek klimatických oblastí, kde jsou přesně stanoveny průměrné hodnoty u všech indikátorů či pozorovaných jevů a u všech se započítává celé zimní období.

Nicméně si můžeme shrnout několik klíčových ukazatelů této zimy:
1) abnormálně nízký počet tzv. mrazových dnů
2) nižší počet tzv. ledových dnů oproti normálu
3) relativně krátká období se souvislou sněhovou pokrývkou, ikdyž u některých z Vás ten rozdíl není až tolik markantní + samozřejmě výrazný rozdíl ve srovnání
průměrné výšky sněhové pokrývky ve vyšších polohách či na horách a ve středních polohách
4) výskyt arktických dnů prakticky na celém území ČR

Re: Zhodnocení zimy 2011/2012

23. 02. 2012 18:21

Tak letos hodnocení musíme naprosto rozdělit podle nadmořské výšky.

Já tuto zimu hodnotím jako dost dobrou, díky více týdnům stráveným na horách, nebo na chatě.
V horských polohách je obrovské množství sněhu a ještě větší vodní hodnota sněhu...např. na hřebeni Jizerek kolem 700-800mm, na hřebeni Krkonoš 700 až 1200mm.....i na Šumavě se sněhu dočkali po slabším prosinci a na Poledníku leží 195cm, a 740mm vody, což je výrazně více jak i v březnu 06! http://www.facebook.com/ckmundo#!/photo ... =1&theater
Navštívil jsem Lysou 3.2., Praděd v lednu; tolik sněhu jak letos tam je tak jednou za 3-5 zim...


Na chatě (650-830mnm) už to nebylo tak nadprůměrné, celkově normál, ale vhodně rozložený, na běžkách šlo jezdit 20.-27.12. a pak od 5.1. a teď stále ještě...nikdy jsem nezažil tak výrazný gradient mezi údolím a vrcholem (před týdnem dole 50-70cm, nahoře 100-150cm), rozhodně si není na co stěžovat.


Jak na tom byly nižší polohy ČR už jste napsali...jen SV byl na tom trochu lépe (nějak mi tu poslední týden chybí dawe :D ).



Ale zase se po 3 letech, kdy na tom ČR, hlavně Z byl výrazně lépe, se dočkalo V Slovensko, jak píše pircuk...sněhově je tam letošní zima jako 09/10 v Brně prakticky...



A ještě co se týče teplot...tak díky Z-SZ byly hory celou dobu chladnější i oproti průměru...na hřebenech tuším byl prosinec a leden kolem 1C pod průměrem...dole 3C nad.....Sibiřská perioda byla pořádná všude; -39,4°C minimum na Perle vyjímečné a s trochou štěstí to mohlo být i méně; na chatě jsem 6.-12.2. vymrzl tak, že jsem fakt rád za jarou ž teď. :D :D
Naposledy upravil rehorjan dne 23. 02. 2012 23:53, celkově upraveno 1

Re: Zhodnocení zimy 2011/2012

23. 02. 2012 21:48

Co se týče předběžného zhodnocení zimy 2011/2012 musím v mnohých věcech, především v rozdílném vnímání zimy dle nadmořské výšky, souhlasit s Rejhoranem. V celorepublikovém průměru byla nepochybně sněhově bohatá a teplotně spíše podprůměrná pro vyšší a horské polohy, naopak teplotně spíše nadprůměrná a po sněhové stránce přímo katastrofální pro nížiny. Když se podívám na grafy zatím dosažené vodní hodnoty sněhu (o jeho množství vypovídá lépe, než výška sněhové pokrývky) je evidentní, že ve většině horských oblastí a na V ČR i ve vrchovinách bylo prakticky již nyní dosaženo hodnot srovnatelných s březnem 2005. Tehdy měly hřebeny Jizerských hor a Krkonoš také vodní hodnotu sněhu až kolem 900, ojediněle i přes 1000 mm, ostatní hory pak kolem 400 - 700 mm.

Bohužel tou výjimkou, kde množství sněhu nejen z roku 2005, ale ani z let 2006, 2009, 2010 a 2011 dosaženo nebylo a již ani nebude je většina Krušných hor. S výjimkou poloh nad 1000 m (okolí Klínovce), se vodní hodnota sněhu zde pohybuje zpravidla jen mezi 100 - 250 mm, což je zoufale málo, vzhledem ke skutečnosti, že se jedná zpravidla o polohy mezi 800 a 950 m.n.m. Příčinou tohoto jevu je právě převládající Z-SZ proudění, které do této oblasti přináší o dost teplejší vzduch než např. na SV ČR, takže zde ty významné lednové srážky padaly často v dešti až do těch 900 m a oblevy v teplých sektorech frontálních systémů byly výraznější, takže zásoby sněhu z prosince zde většinou na přelomu roku roztály i na horách. Navíc mnohé části Krušných hor (na české straně) nedostávají max. srážek při Z proudění, ale naopak spíše při S cyklonální situaci, která letos téměř nebyla.

Tedy tady na SZ je zima i na horách sněhově spíše podprůměrná. O nížinách ani nemluvě, prozatím 5 dní se souvislou sněhovou pokrývkou (max. 2 dny v řadě) a max. výška 7 cm zde v Ústí je vskutku nejhorší bilance kterou pamatuji, to i v zimě 2006/2007 zde ležel sníh déle a jeho max. výška byla kolem 20 cm. Zima 2007/2008 byla sice v měsících prosinec - únor srovnatelná, tam ale bilanci dost vylepšil listopad a 2. pol. března.

Takže celkově tuto zimu po sněhové stránce u nás hodnotím jaku jednu z vyloženě špatných, a spíše podprůměrnou, nejhorší od zimy 2007/2008, i z hlediska Krušných hor. Všechny 3 předcházející zimy byly tady na SZ do nadmořské výšky 1000 m na sníh bohatší než ta letošní. Teplotně díky velmi chladné 14 denní epizodě v první pol. února bude jen slabě nadprůměrná v nížinách a průměrná (lokálně možná až slabě podprůměrná) ve vyšších a horských polohách.

Re: Zhodnocení zimy 2011/2012

23. 02. 2012 23:41

Souhlasím. Letošní zima která už spěje ke konci byla velmi nesourodá a podivná. Muj osobní názor je ten že dobrá zima je bohatá na sníh a teploty mají být okolo nuly a níže. Naopak špatná zima je ta která je jen na kalendáři.

Horské polohy nad 1000m (těh je ale u nás jen pár jednotek procent území) měly zimu velmi dobrou. Teploty podnulové a příděl sněhu vesměs nadprůmerný až extrémní. Několik metrů sněhu bývá spíše v centrálních Alpách než v Krkonoších. Stavy sněhu přes 2m mě překvapily v české republice vubec. na horách měly letos opravdu dobrou sezonu a ještě mají. Je to zaviněno tím že srážek bylo mnoho avšak hranice mezi deštěm a sněžením ležela po většinu zimy nekde ve vyšších středních polohách cca. 600m.nm Níže spíš pršelo. Navíc tato hranice byla velmi "ostrá" kdy záleželo často na pár metrech výšky.

Hodnotím li zimu ve středních polohách Liberecka (kde se nachází mé pozorovací místo na chalupě) byla už zima nepříliš povedená. Do půle prosince pouze sračkopodzim s kalnými dny mlhami a kapalnými srážkami tedy "nezima"
Zhruba mezi 18 až 23 prosincem leželo asi 5 až 10 cm sněhu což bylo slabé. Na štědrý den jako obvykle (nevím proč skoro každý rok ten naschvál) otřesné počasí a oteplení kdy všechen sníh rozpršel, tedy hrozné bahno špína a velká oblačnost s deštěm. :'( Na vánoční svátky pak tmavé dušičkové počasí s mraky mlhami a deštěm kdy se díky velké oblačnosti rozednívalo až po osmé a stmívalo už ve 4 hodiny takže depresivní počasí. Sníh napadl 30.12 ale vydržel pouhé dva dny a na nový rok opět všechen roztál. Je ubohé že i ve středních polohách Liberecka se sníh skoro neudržel.
Leden byl zoufale teplý a sníh se vyskytoval málo kdy a většinou záhy tál takže jen humus. Zlom přišel až ve druhé půli měsíce kdy komnečně napadl a vydržel. No a od polovice ledna mrzlo, přičemž první půli února naprosto extrémně. Mezi 2.02 až 14.02 byly vesměs dny s denními teplotami -10°C a méně. Poslední ledový den pod 0°C byl minulý týden ve čtvrtek. Sněhu postupně napadlo více jak 50cm!
Avšak v pátek 17.02 přišlo oteplení a začalo do toho pršet což mě rozpálilo ke vzteku. Všechen krásný sníh byl znehodnocen. 17 až 19 února byla obleva s dešti kdy utálo 10 až 15 cm. :'(
Nyní zde sníh leží ale myslím že další oteplení ukončí již dlouhé období se sněhovou pokrývkou a až do jerních dní bude pouze blátivý a černý sračkopodzim s dešti a špinavou mokrou zemí. tedy opět letos předčasné jaro.

No a v nížinách pod 300m je to letos přiznejme si katastrofa. Zde sníh ležel vesměs několi kdnů za zimu max tak 14 i méně. I ony velké mrazy zde byly někdy v podobě neužitečných a ničemných holomrazů a pak napadlo jen proto aby mělo co tát a aby mělo být z čeho po zemi bordel. Pokud zima již nyní skončí byla to zima krátká a i poměrně teplá s jedinou extrémně studenou avšak krátkou epizodou konce ledna až poloviny února.

Re: Předpověď počasí na únor 2012

24. 02. 2012 15:14

Jsem si vědom, že letošní zima téměř každému kdo bydlí i v 500 m.n.m. se zdá býti o ničem. Ale přesto u nás na samém V republiky ( můžeme počítat i většinu ZLÍNSKÉHO KRAJE kromě jižních částí ), je tato zima srovnatelná se zimou 2009/2010 holt je tady už jiné klima než třeba jinde. Nyní tu leží sněhová pokrývka už přibližně měsíc v kuse a teploty v tom zonálu co tu byl se pohybovaly jen těsně nad 0st. nebo někdy i pod ní. Příkladem je dnešek, kdy žádný teplý vzduch nejde cítit ve vzduchu a to jsem si myslel, že sníh dnes potaje jedna radost ale on se zatím drží. Takže tahle zima pro mě není vůbec špatná ale průměrná. To oteplení asi nebude ještě tak výrazné a tak nad 10st. to nějakodu dobu asi nepůjde :) .

Re: Předpověď počasí na únor 2012

24. 02. 2012 15:18

Tady na severu nic moc, snehu tu bylo docela dost a dost dlouhou dobu (asi delsi dobu nez na Morave, protoze my jsme tu meli dost dlouhou dobu tak 5 - 10 cm a Morava ze zacatku nic, potom dostala pridel Morava). Dneska uz je pres 6°C a uz neni skoro nic, jen dost nesouvisla pokryvka, ted uz je pocasi o nicem, to uz radsi at je 20°C a budu spokojenej :).

Re: Průběžné zhodnocení zimy 2011/2012

25. 02. 2012 21:52

Re: Zhodnocení zimy 2011/2012

25. 02. 2012 23:16

Myslím, že Troll tady napsal velice dobře hodnocení za naší oblast, bydlíme kousek od sebe, měli jsme tu o něco více dnů se sněhovou pokrývkou (celkem 12), ale to je asi tím, že bydlím přímo na úpatí Krušných hor. Jinak opravdu pro naši oblast KATASTROFA :(

Re: Zhodnocení zimy 2011/2012

26. 02. 2012 00:19

Kebull
Já též měl na mysli Quitta. On tam sice nepíše přímo o časových vymezeních jednotlivých měření, ale třeba počet mrazových dní 110 - 130 by měl zcela logicky zahrnovat celé zimní období tedy 15.10 - 14.4, když si odmyslíme drobné detaily v kalendáři, jako např. 29. únorový den ;) , tak ten celkový počet dní za dané období podle kalendáře zhruba odpovídá tomu číselnému rozpětí (110 - 130 dní), které jsem zde psal...

On by ten stejný počet vycházel i pokud by to bylo bráno podle jednotlivých roků čili i pokud by například těch 110 - 130 mrazových dní bylo počítáno od 1.1 do 31.12 stejného roku :jojo: Ale vzhledem k tomu, že např. celkové srážkové úhrny jsou započítávány zvlášt za vegetační období (jaro - podzim) a zimní období, tak u teplot by tomu jen těžko mohlo být jinak....Takže ten celkový počet dní souvisejících s chladnější částí roku je brán za celé zimní období tedy od poloviny října do půlky dubna.
A alespon přibližnou představu, kdo leží ve které klimatické oblasti, tu snad má většina diskutérů...Ikdyž mohl bych tu klidně vypsat k jednotlivým místům bydlišt dané klimatické oblasti.

Edit: Snad jsem alespon trochu přiblížil co jsi chtěl. Stručná vymezení jednotlivých meteorologických či spíše klimatických období člověka vždy obohatí o jeho řečnickou akrobaci. Jednoduše řečeno, pokud nepoužíváte vhodných jazykových spojení a slovních obratů, můžete ze sebe, při psaní podobných popisů, udělat prvotřídního kromanonce. :ahoj:

Re: Zhodnocení zimy 2011/2012

26. 02. 2012 23:46

Jen bych upřesnil že za zimní neboli chladné období považuju část roku kdy noc je dele než den tedy 23.09 až 21.03. Teplotně je to vlivem setrvačnosti posunuto.

Re: Zhodnocení zimy 2011/2012

29. 02. 2012 19:31

Zima 2011/2012 (December 2011 až Február 2012) - klimatologická analýza potvrdila, že minulá zima bola v priemere v medziach dlhodobého normálu, pričom asi 80% času boli jednotlivé dni zimy teplotne blízke dlhodobému priemeru (DP) až výrazne nad DP a asi 20% dní bolo studených až mimoriadne studených. V Hurbanove bola zima 2011/2012 o 0,7 °C teplejšia ako dlhodobý priemer (DP) z obdobia 1951-1980 a aj 1961-1990, čo je na hornej hranici intervalu normálu. V Košiciach bola o 0,4 °C nad DP, v Poprade o 0,8 °C pod DP, v Oravskej Lesnej o 0,3 °C pod DP a na Chopku o 0,8 °C pod DP. Je to asi o 1 °C chladnejšie ako predpokladali modely začiatkom januára. Na severe Slovenska a na horách bola teda uplynulá zima relatívne chladnejšia ako na juhu Slovenska, takmer všade ale tiež v intervale normálu (1,0 °C nad až –1,2 °C pod DP). Úhrn zrážok dosiahol za zimu 2011/2012 na Slovensku v priemere asi 185 mm, čo je asi 130% DP (na juhu Slovenska ale boli úhrny zrážok nižšie ako DP, v Hurbanove iba 83% a v Košiciach iba 82% DP). Na juhu Slovenska a na nížinách bola zima 2011/2012 miestami takmer bez snehu, snehová pokrývka sa tam vyskytla väčšinou od niekoľkých dní do 3 týždňov. Na horách a na severozápade Slovenska bolo snehu viac ako DP. Viac je na: http://www.dmc.fmph.uniba.sk/public_htm ... banovo.htm

Re: Zhodnocení zimy 2011/2012

02. 03. 2012 17:41

je trošku škoda, aspon jsem se těšil na nějakou tu středomořskou níži, respektive jadranskou...no třeba příští zimu :). Z pohledu sněhu musím letošní zimu hodnotit docela zklamaně.. menší maximální sněhová pokrývka byla pouze v zimě 2007/2008..a to o zanedbatelné množství 4 cm. Naopak mrazy, které k zimě taky patří byly největší od ledna 2006. Takže můj pohled na letošní zimu je poněkud nejednoznačný :). Ale celkově byla určitě z těch trochu teplejších...od března už moc nečekám, to je měsíc na to aby pomalu startovala příroda..takže co se týká vydatné sněhové nadílky.....třeba příště :)

prosinec až únor, maximální sněhová pokrývka: 14 cm (17. února); 29 dnů se souvislou pokrývkou; minimální teplota ve 2 m: -17,2 °C (13. února); dny se sněžením: 31; ledové/arktické dny: 16!/3!
Naposledy upravil kapr dne 02. 03. 2012 17:50, celkově upraveno 3

Re: Zhodnocení zimy 2011/2012

02. 03. 2012 17:47

Ve Vyškově zima 0,1 na DP. Což je o průběhu zimy naprosto nevypovídající :D
Odeslat odpověď