Dne 11. listopadu 2019 bude prez Slunecni disk prechazet planeta Merkur. Takovy ukaz neni prilis casty, jen jednou za mnoho let. Je to ale porad casteji, nez prechod Venuse prez Slunecni disk.
https://www.astro.cz/clanky/ukazy/v-pon ... -2032.html
V 13:35-37 SEC (aktualniho casu) vstoupi Merkur pred Slunecni disk, maximum ukazu bude 16:19-16:20 SEC a konec ukazu par minut po 21 hod. Jenze Slunce v CR zapada 16:06-16:26 podle polohy, tak bude ukaz viditelny sotva do pulky a jeste zalezi na pocasi. Dalsi prechod Merkuru prez Slunce bude v roce 2032, prechod Venuse az v 22. stoleti.
Merkur je planetou nejblizsi Slunci, (temer) bez atmosfery, s pomalou rotaci a oslunenim temer 10 kW/m2. Doba rotace Merkuru je 58.6462 dni a doba obehu okolo Slunce 87.969 dni, doby obehu-rotace jsou v rezonancnim pomeru 2:3 (vazana rotace je rezonancni pomer 1:1). Rozdil teplot povrchu mezi denni a nocni stranou je i prez 500 stupnu. Rovnikovy prumer Merkuru je 4879.4 km, zplosteni minimalni. Merkur je tedy vetsi, nez nas mesic, ale nektere mesice ve Slunecni soustave (Ganymedez, Titan) jsou vetsi.
Charakteristika Merkuru:
http://planety.astro.cz/merkur/1795-charakteristika
Prumer Slunce je 1 392 000 km, prumer Merkuru 4879.4 km, takze pri pouziti bezpecneho filtru nebude ukaz videt pravdepodobne pouhym okem, ale spise dalekohledem (narozdil od prechodu Venuse prez Slunce). PRI POZOROVANI SLUNCE DALEKOHLEDEM JE NAPROSTO NUTNE POUZIT BEZPECNY FILTR Bezpecnym filtrem je astronomicka folie, pro rento ucel vivinuta, nebo svarecsky filtr alespon stupne 13. Rozhodne se vyvarujte barevnym foliim, slunecnim brylim, sklickum zacazenymi sazeni, vyvolanym filmum do fotaku nebo vyvolanym renttgenovym snimkum, nebo magnetickemu kotouci z diskety, nebo CD-DVD. Vyvolany snimek rovnomerne ozareny lze pouzit pri pozorovani pouhym okem, ne vsak pri pouziti dalekohledu ! Pokud je Slunce nizko nad obzorem a atmosfera Slunce tlumi (kourmo-zakal), pozorovani dalekohledem je stale velmi nebezpecne (infracervene zareni zakalem prochazi podstatne lip). Filtr umistujeme pred objektiv, NE za okular Za okularem soustredene zareni ledacos propali. Lze pouzit i projekci Slunecniho disku.
https://www.astro.cz/na-obloze/slunce/b ... lunce.html
Pri prechodu Merkuru (nebo Venuse) prez Slunce nepatrne poklesne osluneni na Zemi. Tak maly pokles tezko zaregistrujeme, pri pozorovani prez atmosferu neni sance. Druzice objevujici Exoplanety (COROT, Kepler, Tess, Plato) sleduji jas mnoho hvezd a vyhodnocuji periodicke poklesu magnitudy pri prechodu planety. Pokles magnitudy (tedy spis vzestup magnitudy - pokles illuminace) je velmi maly, nezname periodu, ani velikost zmeny, zavisejici na velikosti planety. a spoustu dalsich jevu muze zpusobovat zmeny magitudy, takze hledani exoplanet je velmi slozite. V pripade planety velikosti Merkuru okolo hvezdy podobne Slunci nejspis neni moc sance a i v pripade planety velikosti Zeme a ne moc blizko hvezde je to na hranici moznosti.