Uživatelské menu

Statistiky

  • Příspěvků dnes2
  • Příspěvků včera4
  • Celkem příspěvků97827
  • Celkem témat1103
  • Celkem členů5517
  • Nový uživatelPruwan
  • Toplist
    Kdo je online

Předpověď počasí na srpen 2012

Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.

Re: Předpověď počasí na srpen 2012

Příspěvekod zapadni cechy » 20. 08. 2012 18:07

dresi:

zbytečná úvaha....jak se to vezme, já jsem nad tím taky přemýšlel, beru to z toho pohledu, že je vidět, že jsou tu pořád ještě rezervy směrem nahoru:)

Ještě tak před deseti lety jsem měl sklon si myslet, že teploty z roku 1983 byly zpusobené nějakou naprostou anomálií, která se hned tak nebude opakovat. To už jsem si přestal myslet. Nejde o ten dnešní den, ale v podstatě každý rok máme vrchol léta s teplotami kolem 38-39 v nejteplejších oblastech.
http://www.meteofrlazne.websnadno.cz/ - amatérská meteorologická stanice Františkovy Lázně
zapadni cechy
Nováček
 
Příspěvky: 761
Registrace: 28. 12. 2011 14:50
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 16

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na srpen 2012

Příspěvekod Troll » 20. 08. 2012 19:44

No kdyby mi někdo třeba před 3 týdny řekl, že 20. srpna překoná na některé stanici teplota 40°C, tak bych mu tedy rozhodně nevěřil. I když jsem zde koncem července psal, že největší vedra letošního léta do Čech teprve přijdou, nepředpokládal jsem, že teploty budou stoupat výrazně nad 35°C a už vůbec ne, že z toho bude nový absolutní rekord, to jsem nepředpokládal dokonce ještě ani dnes kolem poledne.

Tady u nás maximum nakonec 37,8°C což je také nevyšší teplota, kterou jsem kdy naměřil (od r. 1995) a je to teprve potřetí kdy zde teplota přesáhla 37°C (předtím se to stalo jen 13.8.2003 a 16.7. 2007, kdy to bylo 37,5 resp. 37,1), ale od té doby mám jiný teploměr i trochu jiné měřící místo, takže nevím, zda je takovýto drobný rozdíl od dříve naměřených teplot možné takto interpretovat, proto považuji tento den "jen" za jeden ze 3 nejteplejších.
Ještě nyní ve 20:20 je teplota 32,2°C a další pokles se velmi zpomalil protože se zatahuje. Je tedy dost možné, že poprvé za dobu mého měření zůstane teplota i ve 22. hod nad 30 st. To se zatím nestalo, i když nejblíže k tomu bylo právě 16.7.2007, kdy bylo 29,8°C. S přihlédnutím k tomu, že je druhá pol. srpna to tedy považuji za naprostý extrém.

Uvidíme, jak nakonec dopadne Klementinum, ale těch 34°C ze 15. hod., kdy teploty na jiných pražských stanicích byly o 3-5 °C vyšší mi připadá podivných.

Ještě větší význam než překonání absolutního rekordu pro ČR o 0,2°C má pro mě dosažená teplota na Milešovce, kde pravděpodobně padla i hranice 36°C, tedy hodnota z roku 2003 padla skoro o 2°C a 55 let starý absolutní rekord stanice zhruba o 1,5°C.
Troll
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1547
Registrace: 10. 10. 2010 20:51
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 38

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na srpen 2012

Příspěvekod kebull » 20. 08. 2012 22:02

Mně přijde trochu škoda, že nepadl i ten zimní rekord, vše v jednom roce, to je ale bezpředmětné. A pepčo, sorry, ale asi ti to měří o stupínek dva míň - nejen, že všude kolem byly teploty daleko vyšší, ale i Ondřejov dosáhl téměř 35°C, a ten má téměř vždy nejméně :) Mně asi taky stanice neměří nejlíp, hlavně ji nemám pořádně ve stínu, takže 38 - nevím, co si myslet, ale vzhledem k okolí nejspíš pravda. Přes 35 je u nás v podstatě každý rok, vzduch se tu prohřívá díky geografii v tomto proudění dobře v jakémkoliv ročním období (viz Dobřichovice, Staňkov, Doksany apod.), takže se ani moc nedivím. Aspoň se něco děje! :jojo:
kebull
Nováček

 
 
Příspěvky: 1445
Registrace: 01. 02. 2010 20:18
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 21

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na srpen 2012

Příspěvekod Marcel » 20. 08. 2012 22:23

Fu, jak sa to tu dnes rozbehlo :D

Neostáva mi nič iné, len zablahoželať vám k dnešnej 40-ke a súčasnému pokoreniu absolútneho národného rekordu. :jojo:

U nás maximum "len" 35.6°C, avšak vďaka veľmi suchému vzduchu sa aj táto páľava o dosť lepšie znáša, ako keby tu bola súčasne aj vysoká vlhkosť a dusný nedýchateľný vzduch. Denná amplitúda činila dnes celých 22°C, ranné minimum bolo 13,5°C.

A po dnešku možno tvrdiť, že v ČR padla tento rok teplota aj +40 aj -40°C, čiže vrámci republiky takmer 81°C rozpätie teplôt v priebehu necelých 7 mesiacov!! No toto už je na pomery strednej Európy trochu silná káva %) .
Marcel
Nováček
 
Příspěvky: 371
Registrace: 06. 07. 2008 21:12
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 3

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na srpen 2012

Příspěvekod pircuk » 21. 08. 2012 06:13

rezervy v teplotach budu stale. treba si uvedomit,ze korektne merania sa robia mozno tak 200 rokov. co to je v historii Zeme? vobec nic. Klima sa menila,meni a bude menit stale,ci je to uz vplyvom cloveka alebo prirodzenou zmenou. A spekulovat nad tym,ze keby tato vlna horucav prisla v juli je fakt len spekulacia. ja by som mohol povedat,ze zaciatkom jula by sa nemuselo jednat o tak horucu vzduchovu hmotu,ten vzduch by mohol byt vlhkejsi.proste je vela faktorov,ktore to mozu ovplyvnit. Je mozne,ze takato situacia sa o par rokov zopakuje a rekordy sa opat prekonaju.
www.meteocentrum.sk - stanica Lackovce(Humenne)
pircuk
Nováček
 
Příspěvky: 1290
Registrace: 24. 07. 2008 19:42
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 12

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na srpen 2012

Příspěvekod dawe » 21. 08. 2012 07:20

dnešním dnem nám začíná opět nekonečná doba že čím dále na východ tím o dost tepleji a taky o mnoho méně srážek jak na západě republiky.No prostě klasika :) Už zítra může být rozdíl v teplotách více než o 10st mezi západem a východem republiky :ahoj:
dawe
Nováček
 
Příspěvky: 1376
Registrace: 09. 07. 2008 11:29
Bydliště:

Hodnocení: -10

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na srpen 2012

Příspěvekod pircuk » 21. 08. 2012 07:32

dawe - ty stale napises vtedy,ked sa ti to hodi. a tie tvoje hlasky,ze cim dalej na vychod tym teplejsie si nechaj. to pises stale. cim dalej na vychod tym teplejsie uz malo byt min. tyzden a myslim,ze to bolo uplne naopak. a to tvoje vyvrcholenie horucav 13-14 augusta vieme ako dopadlo

P.S. myslim,ze je uplne normalne ak je v lete teplejsie na vychode ako na zapade,ci mas na to iny nazor?
www.meteocentrum.sk - stanica Lackovce(Humenne)
pircuk
Nováček
 
Příspěvky: 1290
Registrace: 24. 07. 2008 19:42
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 12

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na srpen 2012

Příspěvekod dawe » 21. 08. 2012 07:57

pircuk :samozřejmě že je to normální když je v létě tepleji na východě.Jenže jde o to,že za poslední roky se jaksi ty teplotní rozdíly čím dál více zvětšují mezi západem a východem.A taky jde o to,že na tom západě je chladněji poslední dobou skoro celý rok nejenom v létě.A co se týká srážek tak to už tak normální není,že tady na východě skoro vůbec neprší,člověka to docela štve,když vidí kolik si letos v Čechách užili bouřek.Jen tak mimochodem,konkrétně u nás kde bydlím tak letos nebyla ani jedna bouřka co by stálo vůbec za řeč.A to po celou dobu co žiju se ještě nestalo!
dawe
Nováček
 
Příspěvky: 1376
Registrace: 09. 07. 2008 11:29
Bydliště:

Hodnocení: -10

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na srpen 2012

Příspěvekod dresi » 21. 08. 2012 08:27

dawe: Obrázek
Kdyby tady na východě nepršelo, tak ta mapka vypadá úplně jinak ne (ikdyž je už trochu starší)? Takže si nějaké výroky, že na východě skoro vůbec neprší radši nech pro sebe.
dresi
Nováček
 
Příspěvky: 698
Registrace: 15. 08. 2008 17:56
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 10

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na srpen 2012

Příspěvekod dawe » 21. 08. 2012 08:43

dresi:tak konkrétně u nás opravdu skoro moc nepršelo,bouřka letos ani jedna při niž by napršelo aspoň těch 20mm :ahoj:
dawe
Nováček
 
Příspěvky: 1376
Registrace: 09. 07. 2008 11:29
Bydliště:

Hodnocení: -10

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na srpen 2012

Příspěvekod pircuk » 21. 08. 2012 08:50

dawe - tak burky sa Vam mozno toho roku vyhybaju,ale s tvrdenim,ze toto si nepamatas odkedy tam zijes,tak s tym tiez nepochodis. Ludska pamat je velmi kratka. tym ako nechcem povedat,ze nemas pravdu. a sucho urcite nemate,zrazky Vam mozno nespadli v burkach,ale sucho nemate
www.meteocentrum.sk - stanica Lackovce(Humenne)
pircuk
Nováček
 
Příspěvky: 1290
Registrace: 24. 07. 2008 19:42
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 12

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na srpen 2012

Příspěvekod kebull » 21. 08. 2012 12:34

kebull
Nováček

 
 
Příspěvky: 1445
Registrace: 01. 02. 2010 20:18
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 21

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na srpen 2012

Příspěvekod pepca » 21. 08. 2012 13:09

kebull: Je to možné, na druhou stranu přirovnávat oblast jihovýchodně od Prahy s oblastí západně (dobře, Dobřejovice praha východ, ale přesto kraj Prahy, upřímně řečeno ani nevím, kde je tam umístěna stanice) od Prahy je trochu mimo. Řež u Prahy i Dobřejovice jsou o dost teplejší než je to u nás. To samé, když koukneš na mapku včerejších maxim, koukni na ten chladnější jazyk, co se táhne od Vysočiny až k nám - ten samý jazyk tam uvidíš i když koukneš na dlouhodobé průměrné teploty pro zimu, léto.... Naopak orografie u nás nahrává spíš tomu chladnu tím jak jsou tu kopce, západně (případně kraj Prahy - východ-Chodov) od Prahy je to samá rovná plošina s nižší nadmořskou výškou, tam se to prohřívá lépe.

Tak ta mapa sucha je hlavně kvůli požárům, tam stačí jeden den přes třicet, vyschne jehličí a zaschne tráva a už tam hází vysoké nebezpečí. Co se týče stavu podzemních vod, tak jsou na to lépe Čechy jak Morava a Slezko.
Přílohy
Schránka01.jpg
Webkamera- Mnichovice, Šibeniční vrch:

Meteostanice Mnichovice - zájemcům poskytnu podrobná data:
pepca
Nováček
 
Příspěvky: 410
Registrace: 13. 11. 2008 18:05
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 6

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na srpen 2012

Příspěvekod Troll » 21. 08. 2012 20:31

No při porovnání mapek z 27.7.1983 a ze včerejška mi ten včerejší den vychází v rámci celé ČR z hlediska max. teploty jednoznačně teplejší, zatímco včera vystoupila max. teplota na hodnoty kolem 35 st. nebo výše zhruba na 2/3 území ČR, v roce 1983 to bylo jen zhruba na 40%, škoda, že barevná stupnice obou mapek není stejná, to by ten rozdíl vynikl ještě lépe.

Velmi by mě zajímalo jak by včerejší den dopadl při porovnání průměrných denních teplot s jinými extrémně teplými dny. Ze stránek ČHMÚ lze jsitit pouze to, že na některých místech zejména SZ a středních Čech i denní průměr zůstal nad 29 st. a na Praze - Kbely dokonce těsně překročil 30 st. Za poslední 3 roky se tak vysoká denní průměrná teplota asi nevyskytla, ale jak to bylo např. v nejteplejších dnech let 1983, 1992, 1994, 2003, 2006 a 2007 netuším. Vzhledem k mnohde poměrně nízkým včerejším ranním teplotám bych čekal, že se v některých z uvedených let vyskytly na nejteplejších stanicích denní průměry možná i trochu vyšší. I když zejména horské stanice jako např. Sněžka a zřejmě i Milešovka dosáhly absolutního rekordu i v průměrné denní teplotě.

Jinak noc na dnešek zde byla nejtropičtější co pamatuji, min. teplota u mě na teploměru byla neuvěřitelných 24,5 st. !!!

Zajímavé údaje ohledně nočních teplot jsou i z Německa - Wernigerode 20.8. ve 3:30 hod. 31 st. a v Bad Harzburg minimální teplota v téže noci neklesla pod 26,6 st. Ještě zajímavější je, že se jedná o stanice v severním Německu, nikoli např. v Bádensku, kde by člověk takové teploty čekal mnohem spíše. Jinak i v oblasti Drážďan max. teploty včera téměř 40 st. Více viz následující odkazy:

http://www.wetteronline.de/wotexte/reda ... -Nacht.htm

http://www.dwd.de/bvbw/appmanager/bvbw/ ... dwww_start

Vzhledem k současnému počasí a skutečnosti, že ani v samém závěru srpna pravděpodobně nelze čekat nějaké déletrvající a výrazné ochlazení je velmi pravděpodobné, že i letos se alespoň zde na SZ stane srpen nejteplejším měsícem roku a to i přesto, že narozdíl od loňska letošní červenec nebyl chladným měsícem.
Troll
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1547
Registrace: 10. 10. 2010 20:51
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 38

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na srpen 2012

Příspěvekod kebull » 22. 08. 2012 09:03

pepca: jasně, že je tu chladněji než v okolí Berounky :) (mimochodem, nešlo o Dobřejovice, ale Dobřichovice kde naměřili ten rekord - jestli jsem to napsal špatně, tak se omlouvám - ale i Dobřejovice u Říčan jsou teplejší, to je fakt). spíš jsem narážel na skutečnost, že při JZ se to u nás prohřívá dost snadno - přeci jen za Vyžlovkou na S se to svažuje k Polabí a třeba vesnice jako Doubravčice nebo Kozojedy, ač jsou kolem 400m, tak hlavně v zimě je tu vliv nížiny vidět a často i u nás. u vás je to samozřejmě něco jiného, v zimě jsem se taky nestačil divit, kolik máte ještě sněhu :) nejchladněji je dlouhodobě právě v okolí Ondřejova - ale i tam bylo v pondělí 35 - proto jsem se divil. Ani mých 38 té mapce úplně neodpovídá, uznávám.
kebull
Nováček

 
 
Příspěvky: 1445
Registrace: 01. 02. 2010 20:18
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 21

Co je to hodnocení?

Zpět na Předpověď počasí

  • Kdo je online

Registrovaní uživatelé: Žádní registrovaní uživatelé