Ahojky,
Paro, jsem zabejčilý do problému a budu, protože za
a: v aglomeraci bydlí více obyvatel než v Praze, jsme nejlidnatější region
za b: je zde přímá souvislost z minimálně místním klimatem - "urban effect", a oteplující efekt znečištěného prostředí v létě. Proto říkám, že prostředky vynaložené na boj s CO2 by byly daleko lépe využity při odprášení a zdokonalení technologických procesů, resp. ozelenění krajiny, měst. Dále binec "umí" plout vzduchem na stovky kilometrů daleko.
c.změměné přírodní podmínky - zem prokopaná zkrznaskrz atd.., retenční schopnost slabá. Vysoká úroveň spodních vod, díky důlní činnosti. Navíc zde převažují těžké typy půd - slín atd ... čili - pomalu nasává, ale pak drží. Stále více nesaje a jen teče pryč. - další vliv na klima - byť místní. jenže odtéká proto, neboť složení půdy díky bincům ve vzduchu, tedy i rozpuštěné ve vodě se mění. Vyplachují se živiny, půda se stává jalová a tvrdá. To není problém jen Ostravska. děje se to v různé míře skoro všude po republice. tedy nejen u nás.Také díky hnojivům již desetíletí a biopalivům právě teď. Není to též tedy příspěvek do diskuse v gardu, že člověk přispívá k změně přírody? Ovšem CO2 nemusí být nutně hlavní drajvr.
Máš pravdu - pozitivní na současném počasí je čistší vzduch, ale to je snad jediný klad. U nás napadlo nejméně 350 mm srážek za měsíc. V Beskydech 500. Podobné počasí binec generuje, nejsou prachy ani čas na řešení jiných problémů. Známý měl ještě minulý týden barák pod vodou - Karviná Darkov, místo, kde OKD se podepsalo opravdu hodně a pomohlo tak ke vzniku rozsáhlých lagun. Poškození jsou obyčejní lidé, Mittal či Bakala byli prakticky nedotčeni.
d.přesto vzduch včera a předevčírem byl příšerný ráno - dusno a prach, k tomu pyly a plíseń. Alergický koktejl. Aha, právě nepršelo a vznikla místní inverze v teplém vzduchu před frontou.
Herdek, to tady musí fur pršet nebo foukat, aby zde šlo normálně dýchat?
Z AGW v CO2 hávu zde nevidím souvislost skoro žádnou. Povodně tu byly od nepaměti, pokud jsem dobře rozuměl panu Cílkovi, říká, že mimořádně klidné období 20 -tého století je pryč. Souhlasí to z cykly aktivity slunce, přibližně 80-90 let na každou stranu. Od roku 2000 plus mínus, resp. z koncem posledního slunečního cyklu jsme vstoupili do fáze, která bude, resp. už je vlhčí i chladnější. Do fáze, kde případné AGW je jen malou kostičkou v mozaice přírodních kvazi-rytmů. Slunko jde do minima, které může trvat dle některých odhadů několik desetíletí. Podle toho, co vidím a slyším usuzuji, že člověk by se měl přízpůsobit, nikoliv honit chimérický plyn. Případně očistit svou přírodu, aby půda opět sála jak má a rodila také. Všiml sis rostoucí neuspořádanosti v krajině? Kde jsou hospodáři?
Nemluvím o tom, že člověk obsadil údolní nivy svou zástavbou a často nemoudře reguloval řeky. Tuhle Morava a Bečva byly regulovány ještě za Císaře Pána. není divu, že pak přijde průplach.
Ten jez u Troubek je luxusní
zatím