Díky za odkaz na článek ze Slovenska. Velice pěknej a obsáhlej. Mě osobně akorát přijde přitažené za vlasy to neustálé odkazovaní se na "globální změnu klimatu" způsobenou CO2 a člověkem. To je prostě nesmysl a je zjevné že ty teorie nevycházejí. Nejdřív se oteplovalo od druhé půlky 90tých let , teď po roce 2010 se to oteplování zastavilo a protože už nemůžou tvrdit že se otepluje, tvrdí že pokud se ochlazuje tak je to taky způsobeno CO2. Je to nesmysl.
Zvláštním způsobem se článek opět nevěnuje tomu, že přecházíme do klidové faze sluneční activity a solární vyzařování energie bude slabší a to má na počasí na Zemi vliv.
Zrovna tak bych netvrdil že protože náhodou vznikla zajímavá situace kdy s TN od jihu, JV. zasněžilo na východním Slovensku, že se to tuto zimu bude pravidelně opakovat. To je sice možné, ale já bych to radši netrvdil.
Můj předpoklad je pořád, že letos bude určitě severní polokoule bohatá na zajímavé zimní projevy počasí, otázka kde to bude. A nebál bych se říct že skutečně celkově : Evropa, Asie, Sev Amerika bude v letošní zimě celkově lehce podprůměrná. A USA/Kanada nemusí nutně mít vyloženě teplou Zimu. Stejně jako Evropa nemusí letos pro změnu zamrznout. Např. nyní na aktuální mapě SST abnormálií je vidět že Hudsonův záliv, a hlavně průliv kolem Baffinova ostrova se ochlazuje rychleji než je běžné, je tam taky výrazně modrá odchylka. Baffinův ostrov a pak celý Labrador pod ním je slušná zásobárna chladu pro JV kanady a východ USA, takže pokud tam bude Zima, I do USA má odkud Zima přijít.
Asi jak to píše Dididi : může to být hodně proměnlivé.
Asi před 2týdny jsem psal že bude zajímavé vidět kdy se začne vyrovnávat značný srážkový deficit. A u nás už docela začal , 45mm od začátku Října je slušný. I když furt jsme ve velkém deficitu ( zatím 350mm od začátku roku)
Zatím to opravdu vypadá tak že : Atlantik stale blokovaný, pokud se utvoří níže , neutvoří se na obvyklých místech , protože severní Atlantik je poměrně studený, výpar je nižší , Níže tedy jdou buď severní drahou, což bylo typické v tomto létě a důvod proč Skandinávie měla chladné a hodně vlhké léto.
A nebo jdou jižně, kdy středomoří , tím jak se ochlazuje , tak se nyní v Říjnu dokážou nad středomořím prohloubit docela zajímavé a srážkově bohaté situace . Accu weather hlásí zajímavost : Gospic , HR : přes 7" (175mm) deště během této středy a čtvrtka...
Je fakt že Accuweather se svým popisem zimy neuvádí nic co by se logicky zdálo divně. Střední Evropa bude na rozhraní a to může přinášet prudké změny teplot a spouštět srážky v obou skupenstvích. Ale čekal bych přeci jen víc kalamitních situací (sněhových) v Alpách a u nás sušeji.
Doufám že se opět dozvíme něco zajímavého koncem měsíce, něco co by nám upřesnilo další vývoj.