Mě zase dokáže fascinovat, když popisuje stav přírody, zemědělství, lesnictví aj. oborů např někdo (tím teď nemyslím nikoho konkrétního), kdo toto sleduje za monitorem počítače. Nebo když nadává na vedro někdo, kdo pracuje v klimatizovaném kanclu, pleť má bílou jako mlíko a rýč viděl jen v televizi. A nebo například bývalý člen tohoto fóra, DAWE, který se domníval, že u něj na východě v Těšíně je o 15°C tepleji, než třeba zde na JZ a Z a že tam má o polovinu méně srážek. Přitom třeba zde jsou stanice i s vyšší nadm. výškou stejně teplé (v zimě ještě teplejší) a srážek míváme dokonce méně, než Těšín.
JohnBattler: Je mi srdečně jedno, že bylo celorepublikově 90% v květnu, když tady bylo 50%. Kór, když tu bylo okolo 50% i v únoru, březnu a dubnu! Červen konečně 50% překročil a skončí nejspíše okolo 70%. Ale to není důvod k oslavě, alespoň tady, protože jedeme ve stále se prohlubujícím suchu, které už není jen doménou léta, ale celého roku. Sníh u nás je stejně častý jako na jihu jižní Moravy, max. pokrývka dokonce zpravidla jedna z nejnižších v ČR.
Vím, o čem píšu, vzhledem k tomu, že máme vlastní dendrologickou zahradu, tak vím, že bez pravidelného zalévání by vysazené stromy uschly. To je jev, který je běžný v polopouštích, stepích atd., kde středně náročné dřeviny nerostou. Do roku 2013 tento problém nebyl. Teď je naprostá nutnost vysazené dřeviny zavlažovat (neustále) a to již několik let.
V rámci Evropy jsme jakožto Česká kotlina vlastně jedna z nejsušších oblastí vůbec, čili pokud někdy někde dojde k mírné transformaci na step, "polopoušť", bude to právě zde. Samozřejmě, Maďarsko ,Srbsko, Chorvatsko a další země třeba na Balkánu mají sušší a mnohem teplejší léta, ale setsakramensky podstatně vlhčí zimy a jara. A to dělá taky hodně. U nás už se deficit prostě nemá jak vyrovnat, alespoň zde tomu nevěřím.
Jinak takový "kousek polopouště" už na zahradě máme. Je to část zahrady v mírném svahu směrem na JZ, kterou jsme kvůli náročnosti na vodu dočasně přestali udržovat - vše tam uschlo a byly tam zasazeny prosím pěkně polopouštní dřeviny - Forestiera neomexicana z Nového Mexika, pistácie, granátová jablka nebo středomořské cypřiše (z těch jsou tam ještě polozelená usychající torza). Tráva tam vůbec neroste, jen odolný plevel s kůlovým kořenem. Kdykoli jsem tam kopnul rýčem - i uprostřed zimy - v několika centimetrech již byl prach. Tam se prostě už 4 roky nenasytila půda vodou. Takto si představuji polopoušť
. Ale chápu, že to je terénem a orientací svahu, ale stejně...
Jo a osobně mám rád teplo, ale jsem realista a vím, že k tomu obvykle (ne vždy) toto sucho patří, takže si nestěžuju, jen píšu, jak to je.
Mít letošní teploty a k tomu srážky jako V ČB, Rakovníku, na Valašsku nebo Ostravsku, tak jsem vysmátej
.
Vichr:
U nás nejpozdější odrůda třešně (Regina) se poslední plody sklidily už kolem 20. června, přitom má správně zrát koncem července. Sice bylo fajn, že byly třešně a višně tak brzy, ale o to dříve skončily, zase bych si dal
. Ale už jsou meruňky a letní jablka začínají.