No na poč. dubna spoléhat snad mimo intravilány měst v nejnižších polohách na to, že už mrznout nebude, je spíše bláznovství než realita. Jakkoli se klima otepluje, náhlé krátké vpády trochu chladnějšího vzduchu se zatím objevují na jaře téměř každoročně a ve spojení se zmenšenou oblačností a uklidněním větru to kdykoli během dubna a často ještě i na poč. května na na mráz bohatě stačí. Pokud by sem pak nějakou shodou okolností nakrátko pronikl skutečně studený vzduch od S z vysokých zeměpisných šířek a následně se rozšířila TV (jak se dříve v dubnu stávalo skoro pravidelně), pak klidně v pol. dubna může být a v minulosti běžně bývalo plošně -4/-8 st. přičemž trochu tepleji jen v tepelných ostrovech měst, naopak vyšší polohy klidně i kolem -10 st. Když se podívám do záznamů z 80. a 90. let, byly takové situace spíše pravidlem než výjimkou. I když nečekám, že by se letos ochladilo až takhle moc, jak tomu bývalo běžně v minulosti, stejně min. kolem -2 až -4 st. považuji zejména ve středních polohách i přes očekávání dalšího velmi teplého dubna a jara jako celku vůbec, ještě za velmi pravděpodobná a spíše bych byl hodně překvapen, kdyby k tomu nedošlo. Existují určité indicie pro možné ochlazení ve 2. dekádě, popř. na poč. dekády 3. a je tak docela možné, že by aprílové počasí či ranní mrazíky mohly nakrátko dorazit právě třeba kolem Velikonoc. Je to ale ještě extrémně daleko a jedná se tak spíše jen o spekulaci, něž nějaké realistické očekávání.
Co se týče srážek, ano za 1. čtvrtletí letošního roku např. zde na Ústecku spadlo jejich normální, obvyklé množství, dokonce i o trochu více. Ale většina spadla již v lednu a v prvních únorových dnech, naopak od cca 17. 3. nespadlo téměř nic a díky dlouhodobě velmi vysokým teplotám a ve spojení s deficitem z loňského i předchozích let je to jako když plivne a v přírodě už to přestává být znát. Stráně kde odumřela díky suchu v loňském roce veškerá vegetace se zatím nezazelenaly ani letos a vypadá to tam úplně stejně jak loni na podzim, tedy jak na poušti. A díky stabilnímu teplu a slunci jsem již první kvetoucí pampelišky zaznamenal cca před měsícem a ty jsou již nyní odkvetlé a létají z nich semínka s chmýrem, na poč. dubna nevídané. Tento týden ta vegetace vůbec hrozně pokročila, ještě v neděli teprve rozkvétaly meruňky a nyní již kvete skoro vše, kromě hrušní a jabloní. Tímto způsobem do pol měsíce pokvetou nejen zbývající ovocné stromy ale i šeřík a jírovec.
Srážky nejen do konce týdne ale zřejmě nejméně do 9. 4. nulové, jen teplo, vítr a slunce. Pokud neskončí celá 1. dekáda s úhrnem 0,0 mm, bude to jen zásluha jejího posledního dne, do té doby měřitelné srážky nečekám. Zajímavé je rovněž to, že ačkoli zejména ve vyšších polohách teploty víceméně stagnují již od pol. února (je to dobře patrné když se podívám na graf minim a maxim z Cínovce, viz.
https://www.wetteronline.de/wetterdaten ... &year=2019,
https://www.wetteronline.de/wetterdaten ... araid=TNLD), i nyní poč. dubna jsou v podstatě podobné teploty stále vysoce nadprůměrné.