Uživatelské menu

Statistiky

  • Příspěvků dnes6
  • Příspěvků včera6
  • Celkem příspěvků98278
  • Celkem témat1119
  • Celkem členů5517
  • Nový uživatelPruwan
  • Toplist
    Kdo je online

Předpověď počasí na srpen

Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.

Předpověď počasí na srpen

Příspěvekod Troll » 30. 07. 2024 21:35

Tak červenec nám zítra končí a ve výsledku půjde o velmi teplý měsíc ale alespoň zde na SZ bez extrémů co se týče maxim, která zatím v nejteplejších dnech dosahovala hodnot jen kolem 33 st., tedy pokud to ještě zítra nebude překročeno. Zato tropických nocí bylo nebývale mnoho a 2 x i na hranici absolutních rekordů pro mou lokalitu. První pol. měsíce srážkově ok, ale pak to ustalo a začíná být významné sucho.

Ve čtvrtek již máme srpen a je skoro jisté, že jeho první dekáda bude rovněž teplá, možná až velmi teplá, zvláště pak její druhá polovina. Aktuálně modely dávají na pátek i nějaké srážky, tak uvidíme. V prvních 5 dnech to zde vypadá převážně na letní dny s možností tropu hned 1. 8. Od 6.8. to pak vypadá na možnou heat wave, ale stále je to ještě nejisté, hlavní modely naštěstí na teplotách a délce trvání nyní ubraly a naznačují že by mohlo jít jen o 1-2 tropy opět do 33 st. Zato jiné méně používané modely i některé výstupy těch hlavních velké teplo drží či dokonce přidávají další vlnu po 10. 8. Takže uvidíme, jisté, je že první srpnová dekáda bude teplotně nadnormální, jen je otázka, jak moc a jestli podobný styl počasí vydrží i v dalším průběhu měsíce, nebo se přeci jen na delší dobu ochladí.
Troll
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1578
Registrace: 10. 10. 2010 20:51
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 38

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na srpen

Příspěvekod mnej » 31. 07. 2024 23:08

Pěkný večer kolegové,
teda alespoň za mne červenec byl vskutku parádní měsíc, ideální na výrobu FVE, kdy odchylka od tabulek je sice do mínusu, ale minimální, na koupání super, s dětmi jsem si to velmi užil, s vypětím všech sil jsem 10.7. po dvou letech tvrdých prací v domě po babičce, jsem konečně na dvoře zprovoznil nově zrekonstruovaný bazén o rozměrech 3,4x2,4x1,2m, to bylo něco pro děcka, jako extáze :D :D :D rázem jim městský bazén nic neříkal a chtěly jít vždy makat na stavbu :D :D :D Koupání v červenci jsme si užili tedy fest, teď ještě solidní srpen a budu velmi spokojen. :jojo: :jojo:
Bohužel první srpnová pentáda se moc nevycajchnuje :'( , doufám, že alespoň v sobotu nebude pršet a po dvou letech se uskuteční akce turnaje střeleb u manželky na chatě. Loni, kvůli přívalovému dešti, nebyla tato akce vůbec uskutečněna. Makám jako barevnej, a tak mi nezbývá síla zde víc přispívat. :'(
Zdejším zimofilům to jistojistě moc nevadí. Škoda, že nám nevyšlo žádné setkání, rád bych s VCtiborem dal zápas. :) Na červencovém tenisovém turnaji v singlu jsem skončil čtvrtý, příští týden v sobotu hrajeme turnaj doubles, tak jsem zvědav, obhajujeme loňský bronz....., počasí by, zdá se, mělo být o příštím víkendu dobré.....ale člověk, ani modely nikdy neví, ještě před dvěma dny, to moc na srážky čtvrtek - něděle moc nevypadalo a nakonec sumace má být 30mm.... %) Takže velletoč jako prase. :-@ Je paradoxní, že modely neumí stále předpovědět, stabilně počasí na víc jak 5dnů dopředu. Co jsem sledoval, tak předpověď teplých vln nebyla žádná, jen se prodlužovalo teplo na 2 dny dopředu. Teď, když modely konečně "uvěřily" a dávaly teplo beze srážek na 10dnů dopředu, najednou bum a místo třicítek je 25st se srážkami. Jen debil může modelům fakt věřit %) , naštěstí mám nějaké zkušenosti a předpověď sí sám upravím dle svých poznatků.... :jojo: :jojo: :jojo:
Konečně přestalo neuvěřitelně chcát, jsem za to rád, neboť jsem vysel nový trávník u nově zhotoveného bazéna a nerad bych, aby mi ho nějaký slejvák vyplavil do loni nově zhotovené zámkové dlažby. Po perném zalévání rožnovská travní směs na suchá a slunná místa krásně vzešla, tak to snad už nehrozí. :jojo: Zde letošní červenec je prvním srážkově podprůměrným měsícem od loňského května, takže to je teda srážkový úspěch.
Hurááááá, konečně nesekám trávníky 2x týdně, ale jednou za 14 dnů, tedy návrat k letnímu normálu... :jojo: :jojo: :jojo: Z toho se fakt raduji. Kromě třešní, které vlivem deště hnily na stromech, ostatní ovoce dozrává tak, jak má. Žně zde proběhly pokojně v obvyklých termínech. :jojo: Srážek za celý měsíc spadlo 28,5mm, tedy necelých 30% normálu, vzhledem k nasycenosti předchozích měsíců to vůbec nevadí. :jojo: Průměrná teplota zde byla 22,1st. tedy 2,8st. nad normálem..., zde je třeba říct, že o tento nadprůměr se postaraly hlavně noční teploty, denní max velmi slabá, supertrop padl jen jeden s hodnotou 35,6s dne 10.7.2024, jinak max. maximálně okolo 30st. což teda žádná sláva.
Furt jste zde strašili neustálými supertropy a výsledek je, že je to v podstatě nula nula nic. :D :D :D Připadne mi, že z těch modelů jednou zblbnete, protože to bylo obav jak letošní léto shoříme a ono nic....., zase ta apokalyptická hotwave nějak nepřišla. :D :D :D Nezapomeňte, že v našich podmínkách to mají jak extrémní mrazy, tak horka hodně těžké se prosadit. Člověk by řekl: "zaplať Pán Bůh za to", ale tady se furt najdou nespokojenci, kterým se furt něco nelíbí. :jojo: :jojo: :jojo: Doufám, že po trošku vlhčím úvodu bude srpen suchým a stabilním slunným měsícem, neboť od září to bývá vždy loterie. Pokud bude září letní, NO moc nehrozí, v opačném případě potěš koště :( :( CIAO. :jasno: :jasno: :jasno:

P.S. Za povšimnutí stojí letos neobvykle chladná zima v Austrálii i jižní Africe, to tu hodně let nebylo...., abychom se za tři - čtyři měsíce taky nedivili =-O =-O =-O Sv.Anna chladna zrána přišla prakticky včas, zvlášť poznat byly chladné noci na městském bazénu ve 3.patře na terase, v bazénu na dvoře v domě po babi, kde je vyhřátý beton a kachle to moc poznat nebylo, voda byla o několik stupňů teplejší.... :jojo:
mnej
Nováček
 
Příspěvky: 819
Registrace: 09. 10. 2016 22:09
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 16

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na srpen

Příspěvekod hanz » 01. 08. 2024 09:00

Ahoj,

Tak červenec se rozloučil tedy opravdu letně s maximem lehce nad 30 st. a slunečným počasím (konečně nebylo při teplu dusno).

Jinak dnes zatím zataženo a teplota lehce nad 20 st. spadlo i pár kapek ale to hlavní přijde zítra a v noci na sobotu, od zítřka do pondělí bude nakonec chladněji než to původně vypadalo a větší teplo až v průběhu příštího týdne, ovšem na jak dlouho ? Letos je sice horko, ale zatím nepřišla dlouhá vlna veder, která by trvala minimálně 10 dnů a teploty by byly stále hodně nad 30 st. Jaký bude srpen 2024 je otázka...myslím, že přijdou velmi teplé dny i období chladnější celkově můj osobní názor je, že bude chladnější než letošní červenec a srážkově průměrný.
hanz
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1571
Registrace: 30. 04. 2008 14:32
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 6

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na srpen

Příspěvekod dididi » 01. 08. 2024 13:36

Zde včera maximum okolo +32 a tak stále platí že letošní maximum je 32,8 což je zatím nejméně za mnoho let. Dnes ovšem po nočním deštíku 3,5mm je podstatně vyšší vlhkost tak že je pocitově větší vedro při nějakých +29.
Když koukám na teploty v z. Evropě dost pochybuji o nějakém významnějším ochlazení zde kromě oblastí kde bude trvaleji pršet.
Myslím že již dnes se dají v bouřkách očekávat velmi zajímavé úhrny a zítřejší srážky také místy nadělí hodně.
Pak ovšem bude horké počasí asi pokračovat minimálně do půlky srpna i když občasné srážky v modelech jsou a to v některých dnech teplotu mírně srazí.
Nicméně očekávám potom rychlé ukončení vysokých teplot s možnými dny s teplotou nad +25 až okolo 10.9. Jinými slovy výrazně chladnější počasí koncem měsíce a na přelomu srpen-září.
dididi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 2981
Registrace: 24. 12. 2013 11:08
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na srpen

Příspěvekod daz_4 » 01. 08. 2024 17:43

Jak je vidno, zatím velmi teplé léto už zde některým nejspíš způsobilo úpal. Doporučuji studené obklady a nečíst tolik bulvár, kde je strašení supertropy a arktickými mrazy na denním pořádku :) Tady na Ostravsku je velmi pravděpodobné, že letošní léto skončí mezi pěti nejteplejšími. Výhledy sice trochu ubraly na vedrech, ale zima určitě nebude. Pokud by ještě přišla nějaká horká vlna v druhé půlce srpna, tak klidně můžeme pomýšlet na TOP 3. Na to, že celé léto slýchám, jak nám synoptika přeje a nejsou vedra, to je celkem solidní. Děsím se toho, až synoptika přát přestane.

K chladné zimě v Austrálii snad jenom tohle:
Červen -> https://shorturl.at/WzxwO
Červenec -> https://shorturl.at/ByHx0
daz_4
Nováček
 
Příspěvky: 442
Registrace: 26. 08. 2017 12:03
Bydliště:

Hodnocení: 8

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na srpen

Příspěvekod hanz » 02. 08. 2024 07:36

Ahoj,

Letos červenec stejně jako červen je hodně teplý díky nočním teplotám, být o 5 stupňů chladnější noci jsou úplně jiné průměry. Každopádně denní teploty se nedají srovnávat s těmi TOP horkými červencemi např. červenec 2006 byl hardcore. Letos nevydrží tropy více než 4 dny po sobě a poté se vždy mírně ochladí....

Některé stromy začínají předčasně žloutnout, je to velmi brzy.
Naposledy upravil hanz dne 02. 08. 2024 11:33, celkově upraveno 1
hanz
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1571
Registrace: 30. 04. 2008 14:32
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 6

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na srpen

Příspěvekod wenzel » 02. 08. 2024 09:03

U nás v Rakovníku začal srpen srážkovými žněmi. Nejprve po půlnoci napršelo 8 mm, přes den bylo nechutné dusno a část vody se odpařila. Večer mezi 19 a 22 hodinou nás chytlo několik bouřek spíše okrajem. Výsledkem bylo dalších 21 mm. Dnes toho asi moc nespadne, zdá se, že srážky jdou spíš severněji od nás. Možná nějaká zbloudilá přeháňka přijde.
wenzel
Nováček
 
Příspěvky: 687
Registrace: 12. 10. 2008 09:17
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 12

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na srpen

Příspěvekod mnej » 02. 08. 2024 22:38

Ahoj, tak dnes, kdyby šlo počasí zabít, už je mnou chladnokrevně zavražděno :-@ , Bože to byl chcanec, že to snad ani není možný. 4x intenzivní přívalový déšť během dvou hodin, který mi spolehlivě vyplavil hlínu z před třemi týdny založeného trávníku do dlažby na dvoře....., naštěstí už byla mladá tráva vzešlá, tak šlo jen o hlínu a zbytková semena, které dosud nevzešly, no nadával jsem jako špaček. Kdyby pršelo alespoň normálně, ale té vody bylo pomalu na projíždění se loďkou po PV %) Takže mi nezbylo, než dvě hodiny potom lítat vapkou po dvoře a 12atmosférami všechno vystříkat....fakt nechutný... :-@ Celkový úhrn 42,5mm %) :mysl: Sotva červenec jako první podprůměrný měsíc po víc jak roce, tak srpen již 2.8. aspiruje s výše uvedeným úhrnem na další nadprůměrný měsíc. Kéž by pršelo až v září, dříve déšť není potřeba. :jojo: :jojo: :jojo: CIAO. :jasno: :jasno: :jasno:
mnej
Nováček
 
Příspěvky: 819
Registrace: 09. 10. 2016 22:09
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 16

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na srpen

Příspěvekod Adi » 03. 08. 2024 05:28

Ahoj,

Tady naopak je poměrně sucho. Předvčerejškem nacmrdalo 1,6 mm, včera to byly jen slabé přeháňky s celkovým úhrnem do 1 mm, nyní prší, slabě, drobně, ale stále, za noc připadly další milimetry 3 - ačkoliv na radaru není nic vidět. Poslední významný déšť byl v druhé polovině července. Po dlouhé době fučí severozáoad až sever a je krásně zataženo. Lehce podnormální/normální počasí vydrží do útery, kdy ještě v pondělí přejde slabší fronta, načež se v samostatném jádru VT vyjasní. Pak opravdu to padá na oteplení a docela výrazné. Zdá se, že přeci jen příjde hot wave, nebo aspoň cca týdenní období letních teplot nebo rovnou tropů.
Ona situace mírného zonálu, která aktuálně je, vyloženě prospívá vytažení výběžku TV nad kontinent a postupnému rozšíření oblasti vysokého tlaku dále. Nedivil bych se, kdyby to trvalo i déle se současným usazením níže u VB.
Takže suma sumárum od čtvrtku zřejmě tropy, které skončí asi okolo poloviny měsíce. Zda se pak ještě vrátí, což považuji za vysoce pravděpodobné, nebo budou v kuse trvat, se uvidí.
Je pravda, že je sice opravdu dost teplo a tak nějak konstatně, nakonec červenec zde měl průměr 21 stupňů, ovšem peaky horka jsou aspoň na chvíli přerušeny normální či mírně nadprůměrnou vložkou. Zda tomu bude i v pokročilejším srpnu, se uvidí.
Přeji pěkný den
A.
Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Adi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3564
Registrace: 16. 09. 2008 19:51
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 44

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na srpen

Příspěvekod dididi » 04. 08. 2024 09:54

No uvidíme. Letos jsou ty předpovědi veder něco jako studených vpádů v zimě. Jsou zmírnována či oddalována. Když dával amík +30 tak jsem vždy čekal tak o 2-3 stupně víc a letos je to o 2-3 stupně méně.
Nyní zkouší horkou týdenní vlnu okolo +35 na přespříští týden. A je to jedna z posledních možností jak posunout zatím slabé letošní maximum.
Nakoukl jsem do relativně nedávné historie letních maxim od roku 2008 dál už se mi nechtělo snad někdy na podzim.
A od roku 2008 bylo nižší roční maximu než +33 pouze v roce 2011 a to +31,8. Ve všech ostatních případech teplota překročila +33 i když v některých letech jen těsně v roce 2009 to bylo přesně +33,0 2008 +33,2 stejně jako v roce 2014 a v roce 2016 to bylo +33,3.
Letos zatím +32,9 ale ještě to nemusí být konečná.
Dnes k ránu spadlo 5mm tedy žádný zázrak. Srpen začal srážkama již v jeho prvních hodinách kdy spadlo 3,5mm následná večerní linie bouřek totálně zdechla s 0,2mm a 2.8. nás to očůralo spodem i vrchem s 3,3mm.
Nicméně 12mm ke 4 dni srpna není špatných a možná dnes ještě něco ukápne.
dididi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 2981
Registrace: 24. 12. 2013 11:08
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 41

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na srpen

Příspěvekod Troll » 04. 08. 2024 19:11

Tak je pravda, že ten příští týden nakonec z impozantní horké vlny zbydou teploty spíše mezi 25/30 st., jen ve středu a zejména pak v neděli by mohly být četnější tropy. Ono to teď vůbec těm modelům ani meteorologům moc nevychází. Nejdřív i pro mou oblast furt samá výstraha na silné bouřky a vydatné srážky a nikdy nic. Dnes nic takového nebylo předpovídáno, a Ústí n. L. - Kočkov zaznamenalo ráno bouřku která spolu s následným déštěm dala dohromady přes 75 mm za pár hodin, patrně tam půjde o jednu z nejvyšších hodnot v historii měření. To zřejmě nikdo nečekal, jen němci něco ohledně možných "regengüsse" začali něco včera odpoledne naznačovat. I když jinde spadlo méně, přesto se konečně slušně zalilo skoro celé Podkrušnohoří. Na druhou stranu, byl jsem se v okolí stanice podívat, a jelikož kolem jsou strmé svahy, čekal bych, že takový úhrn způsobí značnou erozi díky potokům vody a veliké kaluže, ale nic mimořádného jsem tam neviděl, takže možná jde o chybu. Zde, cca 3 km vzdušnou čarou, to dalo jen cca 20 mm.

V posledních dnech modely přišly s podobně významnou horkou vlnou ve 2. dekádě, dokonce by mohlo jít o dvouvlnu. Když tak pro zajímavost koukám na meteogramy, skoro po každém výstupu GFS je zejména pro jižní Moravu předpovídáno hodně nad 35 st., někdy i 40 st. Pro mou oblast pak spíše do nebo max. těsně nad 35 st. Pokud by to vyšlo, tak bychom se přeci jen 1-2 supertropů ještě asi dočkali a na V - JV by mohly být překonávány i historické rekordy. V této oblasti se průměry ansámblů dostávají výrazně nad 15 st. na řadu dní v kuse, čili nejspíš delší heat wave. Zde by to bylo přerušované a s výjimkou nějakého 1 denního peaku i citelně mírnější. Já tedy doufám, že to nevyjde, protože ten přespříští týden se na té jižní Moravě budu pohybovat. Být v místech s teplotou v 850hPa po několik dní mezi 20-25 st. a k tomu vykonávat nějaké aktivity, se mi fakt nechce.
Troll
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1578
Registrace: 10. 10. 2010 20:51
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 38

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na srpen

Příspěvekod hanz » 05. 08. 2024 06:31

Ahoj,

Ještě dnes a zítra budou příjemné dny, zítra s chladným ránem a potom se prosadí velmi teplé počasí s momentálně neurčenou délkou trvání. V loňském roce taky přišla ve 2. dekádě poměrně silná vlna veder s maximy v nejteplejších oblastech i nad 35 st. nicméně před tím se vyskytlo studené cca 14 denní období, kdy kolikrát ani denní teploty nevystoupaly nad 20 st. Následovalo potom vyloženě letní září a říjen.

Aktuálně zde máme 4 dny ne tak teplé dny před zmiňovanou HotWave.

Jinak zhodnocení Července 2024 od ČHMÚ je, že skončil s průměrnou teplotou 19,8 st. teplotně nadnormální (odchylka od normálu 1991–2020 činila +1,5 °C). Oproti letošnímu únoru a březnu je to malá odchylka, jinak každopádně velmi teplý měsíc.
Naposledy upravil hanz dne 05. 08. 2024 13:22, celkově upraveno 1
hanz
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1571
Registrace: 30. 04. 2008 14:32
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 6

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na srpen

Příspěvekod brhel » 05. 08. 2024 12:59

V Praze v Dejvicích podobně jako u wenzela v Rakovníku přinesl začátek srpna srážkové žně, nejprve hned 1.8. ráno 6mm, pak v pátek 2.8. v několika přeháňkách 14mm a včera (v neděli) ráno, odpoledne a večer v opakovaných přeháňkách / bouřkách celkem 24mm! Takže za první 4 srpnové dny 44mm srážek což se velmi hodí před nadcházející dlouhou vlnou veder, kdy v Praze čekám tropické dny i tropické noci.
brhel
Nováček
 
Příspěvky: 678
Registrace: 18. 12. 2013 13:59
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 5

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na srpen

Příspěvekod daz_4 » 05. 08. 2024 18:45

Uklidňuje mě, že je to pořád týden daleko, ale momentálně jsou výhledy opravdu horké. Průměr ansámblů bezpečně nad 20 st. s tím, že hlavní běh GFS jede tu nejextrémnější verzi, kdy by ve výšce po většině pracovního týdne bylo tady na SV 25-26 st. V podstatě stejnou šílenost tam má i GEM, ICON a experimentální AI model Ecáku. Nezbývá než doufat, že dojde ke korekci směrem dolů.
daz_4
Nováček
 
Příspěvky: 442
Registrace: 26. 08. 2017 12:03
Bydliště:

Hodnocení: 8

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na srpen

Příspěvekod Troll » 05. 08. 2024 18:52

No tak myslím, že se modely začínají sjednocovat a nejteplejší dny letošního léta cca za týden nejspíše dorazí. Otázkou už přestává být to, jestli ta vedra přijdou ale spíše jak dlouho potrvají a jestli půjde o "běžné" supertropy nebo o atak na absolutní rekordy a peklo historických parametrů. Zde na SZ by snad mohlo jít o cca 3-4 horké dny (1-2 supertropy) ale na V hrozí cca týdenní nebo delší tropická epizoda možná už od pol. tohoto týdne daleko do druhé pol. příštího týdne s několika supertropy a řadou teplotních rekordů ne nepodobná té z roku 2015. Tropické patrně budou i noci a nedivil bych se nějakým supertropickým nocím zejména na tom V při JZ - JV větru.

Pokud by v 850 hPa bylo několik dní kolem 20 st., pak bych ta max. viděl v nejteplejších lokalitách cca na 33/37 st. při 25 st. by celkem reálně hrozilo překonání absolutního rekordu. Situaci, kdy by bylo ve výšce takto teplo třeba 1-2 nebo dokonce více dnů, nepamatuji, většinou šlo jen o nějaký několikahodinový peak třeba v noci/ráno. I 20. 8. 2012 byla teplota ve výšce myslím "jen" 24 st.

Zde dnes 2. "neletní" den v srpnu, ale i tak jsme dosáhli téměř 24 st., Např. takové Doksany ale letní den měly s přehledem. Nyní bude následovat jedna z nejchladnějších nocí od poč. července a intenzivně větrám barák před nadcházejícím obdobím.
Troll
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1578
Registrace: 10. 10. 2010 20:51
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 38

Co je to hodnocení?

Zpět na Předpověď počasí

  • Kdo je online

Registrovaní uživatelé: Žádní registrovaní uživatelé