Zima se přeci jen pomalu ale jistě přibližuje a otázky směrem k průběhu letošní zimy jsou stále častější v ostatních diskusích. Jaká vlastně letošní zima má šance být a dočkáme se přeci jen něčeho, co již v našich končinách dlouho nebylo?...
V první řadě bych zde rád vypsal nějaké poznatky z toho, co jsem v minulých dnech horlivě sledoval a studoval.
Asi na úvod je dobré si říci, že letošní zima bude již třetí zimou s vlivem jevu La Niña. Tento jev jako takový nemá vliv na počasí u nás ve střední Evropě. Nicméně dokáže velice výrazně ovlivnit pohyb a vlnění se tryskového proudění, které pak více propadá směrem k jihu či severu. Abychom stanovili nějakou pravděpodobnost vlivu La Niña na Evropu, tak se musíme zaměřit na tzv. ENSO regiony. Dle teploty, která se v nich měří lze velice dobře zmapovat a určit ovlivnění tryskového proudění a dalších útvarů, které již umí i v Evropě poměrně znatelně úřadovat co se počasí týče.
Podstatné je, že hlavní ENSO regiony udávají zda se La Niña vyskytuje ve formě tzv. EP La Niña (tedy východo-pacifická) a CP La Niña (tedy centrální-pacifická). Daná forma již velice znatelně ovlivňuje i počasí v Evropě.
EP La Niña dle několika studií Evropu ovlivňuje zejména tím, že tryskové proudění propadá směrem k jihu. Ovlivňuje nás tak TV nad Grónskem a zároveň je Evropa v záporné fázi indexu NAO. Taková situace tedy přináší chladné počasí se sněžením do většiny částí Evropy.
CP La Niña naopak zvyšuje frekvenci TN z Atlantiku a poměrně slušně blokuje příliv jakékoliv chladnější vzduchové hmoty více k jihu. Celkově vzato jí provází vyšší tlak nad Azory a naopak nižší tlak v oblasti Islandu a Grónska (NAO+). Její nejsilnější hráč je velice uzamknuté tryskové proudění daleko na severu, takže většina Evropy naopak má teplé a deštivé počasí.
Letošní zima zatím vypadá z pohledu následujícího jako na zimu s EP La Niña, takže snad se v průběhu podzimu (zrovna teplota oceánu se může změnit docela dost) nějak nepokazí.
Dále zde máme další figurku do herního pole, kterou je teplota vody v atlantiku. Teplota totiž nepřímo dokáže ovlivňovat jak nám budou vznikat jednotlivé tlakové útvary. Když jsem si srovnával odchylku s minulými lety, tak jsem dospěl názoru, že letos se přeci jen dá čekat stabilnější vysokotlaký systém nad Grónskem. Upřímně mě těší i ta chladnější kapsa jižně od Azor, ale Atlantik je tak silně proměnlivý, že pohyb jednoho ostatku hurikánu dokáže pořádně zamíchat s kartami. Nicméně v dalším updatu si to rozebereme podrobněji.
Další co se hodně rozebíralo byl polární vortex.
Víme, že polární vortex je útvar, který každoročně vzniká na konci léta a zaniká na jaře. Pro počasí má veliký vliv, jelikož jeho rozpady a případná posílení dokáží velice ovlivnit tryskové proudění a tedy i samotnou teplotní stránku zimy.
V minulém roce si asi většina z nás pamatuje, že konec listopadu a prosinec byl zejména na Moravě chladnější. V té době byl nad Evropsko-Sibiřskou oblastí usídlený polární vortex. Obecně totiž platí jedno pravidlo. Kde je polární vortex, tam je zima.
Asi není nutno připomínat, že přesun PV nad Kanadu a spojené státy znamenal pro Evropu víceméně katastrofální zbytek zimy. Nicméně nám nepomohla ani ta stránka, že PV byl co se týče síly zonálních větrů několik dnů i nejsilnější v historii. Jeho síla však po většinu zimy byla velice výrazná a tudiž jeho přesun nad USA a Kanadu znamenal, že nám zbyly pak oči pro pláč.
Pro letošní zimu zatím zonální větry vypadají, že budou spíše dosti slabé, takže zde je šance i v případě nevhodného postavení PV.
No, tak doufám, že vám to něco přidalo.
Další update bude až přeci jen dosáhneme alespoň nějakých významných záchytných bodů. Zatím lze s jistotou říci, že sledování prognóz na nadcházející zimu je skutečně napínavé.
Díky moc za přečtení.
PS: letošní předpovědi na zimu se budu snažit co nejpodrobněji popsat dle mých rozborů, tak snad se budou líbit.
Zdroje:
https://english.cas.cn/newsroom/archive/research_a... zde je CP/EP La Nina.
https://www.severe-weather.eu/long-range-2/winter-...