Uživatelské menu

Statistiky

  • Příspěvků dnes0
  • Příspěvků včera0
  • Celkem příspěvků98079
  • Celkem témat1111
  • Celkem členů5517
  • Nový uživatelPruwan
  • Toplist
    Kdo je online

Předpověď počasí na červenec 2024

Předpověď počasí v České republice na kratší i delší období, které sestavují samotní uživatelé - amatérští meteorologové.

Předpověď počasí na červenec 2024

Příspěvekod hanz » 01. 07. 2024 06:23

Ahoj,

Tak ještě poslední červnový den stihnul přinést téměř všehochuť letního počasí, zatímco ráno a dopoledne bylo silně větrno a polojasná až oblačná obloha, odpoledne se postupně na chvíli ukázala slunečná obloha (maxima však zůstala těsně pod tropikem), později odpoledne se nasouvala frontální oblačnost a večer přišly očekávané bouřky se silným deštěm, který trval bezmála 4 hodiny (ta vlna srážek byla opravdu úctyhodná) díky tomu je pořádně přelito. V sousedních vesnicích byly i lokálně zaplaveny určité části a v celém Zlínském kraji bylo hodně hasičských výjezdů. Celkově napršelo při této bouřkové situaci 80 mm srážek, ležíme viz mapka srážek. https://www.in-pocasi.cz/clanky/vyznacne/reky-1.7.2024/

V sobotu jsem byl v lese a všude mokro, bahno a potůčky vody, tohle tu dlouho začátkem léta nebylo ani v naší oblasti a za červen mám téměř 200 mm srážek. Jinak hřiby stále rostou a tohle počasí může ještě podpořit jejich další růst.

Jinak hurikánová sezona v atlantiku letos začala velmi ostře a brzy se silným Hurikánem Beryl a další bouře budou přibývat. Uvidíme, zda letos přijde nějaká delší Hotwave např. 10 - 14 dnů v kuse.
hanz
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1539
Registrace: 30. 04. 2008 14:32
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 6

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červenec 2024

Příspěvekod varel » 01. 07. 2024 14:35

Tak tady včera taky velmi pěkně sprchlo a po té řadě tropických ulepených dnů přišla úleva. Přechod fronty se obešel bez nebezpečných jevů, když pominu, že spadlo za krátkou dobu velké množství srážek. Mezi 18:44 a 19:44 napršelo 34,8 mm, z toho v prvních pěti minutách 9,4 mm a za dvacet minut to bylo 26,4 mm, intenzita srážek dosahovala až 99,6 mm/h =-O Do půlnoci byl celkový úhrn 41,4 mm, červen nakonec skončil s nadprůměrnými 121,4 mm...
https://www.wunderground.com/dashboard/pws/IBESTE10
varel
Mírně pokročilý

 
 
Příspěvky: 2361
Registrace: 23. 11. 2008 17:28
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 30

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červenec 2024

Příspěvekod mnej » 01. 07. 2024 22:08

Ahoj, tak včera jsem myslel, že udeřila moje poslední hodina a budu po cestě domů z makání v domě po babičce zabit a ubit. To bylo neskutečný, co ten vítr dělal. Bohužel jsem byl na kole, tak jsem si to vyžral s plnou parádou. :( Chvíli jsem měl pocit, že jedu proti větrné zdi, ještě se mi nestalo, že bych usilovně šlapal do pedálů a jel sotva 10km/h. Takovou rychlostí jezdím normálně maximálně tak do prudkého kopce a ne po prostějovské placce. =-O Trasa z Vrahovic do města je 3km dlouhá a já na ní zažil všechno. Šílený vítr, poprchání ve formě obrovských kapek, létající větve kolem mne ze stromů, které lemovaly silnici, jedna spadla těsně vedle mne. Kličkoval jsem mezi tím jak zajíc na honu a litoval, že jsem nebyl radši autem. :( Naštěstí jsem vše ustál, kromě posledních 500m, ve kterých se strhla průtrž mračen, že jsem domů přijel jako vodník Kakabus. %)
Nakonec včerejší bouřkové eldorádo dalo 34mm, což znamená, že červen jsme skončili s nadprůměrnými 203mm. Zdejší červnový průměr 74mm vypadá jako scifi :D :plavani: :mysl: Moje predikce v půlce června, že zde spadne 200mm, tedy vyšla do puntíku, i když já bych byl radši, kdyby nevyšla.... :( Po bouřce obě dvě říčky protékající Prostějovem opět na dost zvýšených stavech, člověk si připadne jako v Aplách, kde tečou ty bujaré horské potoky. Dříve se zde na Hloučeli na závody v raftu musela upouštět řízeně přehrada, dnes to není potřeba. Na raft jako dělaný. :jojo:
Od totálního znehodnocení úrody nás letos zatím zachránilo silné červnové slunce, neboť nějakým zázrakem to vyšlo tak, že byl solidní sluneční svit a taktéž vyšší teploty. Průměrná teplota za červen byla 19,3st., tedy o 1,7st. nad průměrem. Jinak by to byl průser na ntou. :jojo: TD bylo nakonec 7, LD bylo 11. Po té neslané a nemastné polovině června to je nakonec solidní bilance. :jojo:
Pevně doufám, že se počasí vybouřilo na nějakou dobu a teď bude aspoň pár dní klidnějších a hlavně sušších. Furt vyhlížím nějakou tu stabilní TV, která by to tu aspoň na 14 dnů pro mraky zavřela, abychom mohli konečně trochu oschnout a ono furt nic. :-@ CIAO. :jasno: :jasno: :jasno:
mnej
Nováček
 
Příspěvky: 814
Registrace: 09. 10. 2016 22:09
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 16

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červenec 2024

Příspěvekod hanz » 02. 07. 2024 09:50

Ahoj,

Od dnešní půlnoci se zde tvoří četné přeháňky a teplota aktuálně na 15 st., včera cca od 23:30 hod. byla krátká ale silná bouřka, teď pár dnů bude chladnějí podprůměrné počasí, než se o víkendu opět ohřejeme a opět stejný scénář v neděli se studenou frontou.
hanz
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1539
Registrace: 30. 04. 2008 14:32
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 6

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červenec 2024

Příspěvekod Adi » 02. 07. 2024 14:44

Ahoj,

Za včerejšek a v noci zde napršelo 7,7 mm v hrnci, automat naklapal 8,4. V tom jsou i včerejší dopolední přeháňky a mrholení.
I zde ráno krásných +15 a co je pozitivní, dnes rosňák konečně začal klesat a je již pod 10 stupni. Tím konečně odchází neskutečné dusno a vlhko posledních dní, ba týdnů. Aktuální maxima jsou na +20 a okna v baráku dokořán. Požehnaná jsou ona letní ochlazení :)
Do pátku bude počasí podobné, tedy teploty v noci i k +10, přes den okolo +20, načež se výrazně a to již během pátku začne oteplovat. Ano, s neděli příjde studená fronta, ovšem i za ní teploty zůstanou vyšší, než jsou nyní.
O víkendu místy trop. Od úterka postupné oteplování, zdá se, že teplé počasí vydrží déle. Nad kontinentem se usadí TV a nad západem Evropy se bude točit mělká níže. Jinými slovy druhá půle dalšího týdne může opět přinést tropickou vložku, resp. teploty většinou nad 27-28 stupni. Celá věc by mohla vyústit do Hot Wave, doufejme, že ne nadlouho. Červenec vidím, jako celek opět teplejší, než bývá zvykem a pokud průměrná teplota bude pod 20, budu to považovat za úspěch.
Zima rozhodně nikomu nebude.
A.
Ps. červen teplota 18,9, což je průměr července a 1,3 stupně nad DP, srážkově jsme hodně vysoko - tedy na 161 mm. Červen tim dohnal a předehnal sušší květen, součet obou měsíců tvoří jednoznačný nadprůměr. Je zajímavé, že slunečního svitu bylo víc, než obvykle, stejně tak srážek z konvektivní činnosti.
Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Adi
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 3524
Registrace: 16. 09. 2008 19:51
Bydliště:
Typ meteostanice:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 43

Co je to hodnocení?

Re: Předpověď počasí na červenec 2024

Příspěvekod Troll » 02. 07. 2024 16:35

Tak na 1. tropický den jsem si mueli počkat až do 26. 6. Následovala pak třídenní epizoda v samém závěru měsíce, která by snesla označení heat wave. Jinými slovy, celkem za červen 3 tropické dny a několik dalších uteklo o desetinky. K tomu také 3 tropické noci a 1 téměř supertropická. Nicméně max. doposud nevystoupilo nad 33 st., takže spíše než o extrém šlo ještě o běžná letní vedra. Ta noc na 30. 6. sice byla extrémně teplá, ale zde na SZ jen v nižších polohách, a to havně díky zvětšené oblačnosti a větru. Takže i když zde dole šlo o jednu z nejteplejších nocí v histoprii měření, ne-li úplně nejteplejší, střední a vyšší polohy zde na SZ zatím ještě tropicku noc nebo nějaký teplý extrém z hlediska minim v létě 2024 ještě neměly a např. na Milešovce min. kolem 18. st. je sice dost, ale zdaleka nic, co by se dalo nazvat vyloženým extrémem. Jedná se o hodnotu, která se tam v létě objevuje prakticky každý rok. Teplejší tam mohou být v TV vyplněné teplým vzduchem noci i v září, a to třeba dokonce při jasné obloze. O nocích např. ze srpna 2003, 2015, července 2006 nebo 2010 pak nemluvě, i v červnu už tam bylo minimum několikrát vyšší.

Červenec začal sice ochlazením ale jen na cca normální hodnoty. Včera moc nechybělo k letnímu dni a ani dnešní min. nešlo pod 15 st., takže díky ranním 16, 5 st. odpoledním cca 20 st. se bude (pokud to večer nespadne pod 15 st.) jednat o prům. teplotu někde max. na spodní hranici normálu.

Normální, popř. jen lokálně lehce podnormální teploty vydrží patrně do pátku, srážek bohužel také mnoho nebude. Ten konec června sem na SZ moc deště nepřinesl, a tak už by to chtělo opět nějaké trvalejší srážky, před očekávanou delší heat wave kolem 10. 7.

Už díky brzké očekávané horké vlně, která patrně (byť možná s přestávkami) bude trvat delší dobu, považuji za skoro jisté, že i červenec bude teplotně nadnormální. Jde jen o to, jak moc. Nějakou velkou kompenzaci v druhé pol. měsíce nemám důvod očekávat. Úspěchem budou po dobu cca 1-2 týdnů normální teploty a prům. červencová teplota u mě pod 21 st. (předesílám, že normál 1961-1990 byl pro nedalekou už zrušenou stanici v Mánesových sadech, cca 1 km ode mě a o 50 výškových m níže,18, 8 st. nyní tedy bych za normál považoval cca 19-20 st).
Troll
Mírně pokročilý
 
Příspěvky: 1557
Registrace: 10. 10. 2010 20:51
Bydliště:
Nadmořská výška:

Hodnocení: 38

Co je to hodnocení?

Zpět na Předpověď počasí

  • Kdo je online

Registrovaní uživatelé: Žádní registrovaní uživatelé