banner

Uživatelské menu

Doporučujeme

hračky

Statistiky

• Příspěvků dnes0
  • Příspěvků včera15
  • Celkem příspěvků77500
  • Celkem témat817
  • Celkem členů3260
  • Nový uživatelFaustoln
  • Toplist
    Kdo je online

Převažuje při změně klimatu (GO...?) člověk nebo příroda?

Globální oteplování je novodobý fenomén naší Země. Existuje vůbec?

Re: Převažuje při změně klimatu (GO...?) člověk nebo příroda

Příspěvekod Mike » 15. 08. 2019 00:41

Hele, ja fakt nevim kde na ty moudra chodis. Moc me nebavi neustale overovat tva nepravdiva trvzeni..je to stale dokola, ted odbocujem na ekonomiku, kdyz u zmene klimatu ti dosli argumenty.

Prumyslova vyroba v eu roste, neklesa, emise se snizuji..
https://www.elogistika.info/wp-content/ ... 08/1-4.png

V roce 2018 klesly emise CO2 Nemecka o 4,5%.
https://www.cleanenergywire.org/factshe ... te-targets

A cituji z clanku:
Podle Federální agentury pro životní prostředí ( UBA ), která tyto odhady zveřejnila v dubnu 2019 , byl pokles způsoben hlavně snížením emisí v odvětví energetiky

Pises presny opak, proc? Vzdyt neni tak tezke dohledat si pravdive informace..

Obrázek

a ver tomu, ze i Cina se postupna snazi omezit emise. I v Cine nepopiraji vedecka trvzeni o vlivu CO2 na klima.
Mike
Nový člen

Registrace: 27. 07. 2019 10:08

Hodnocení: 2

Co je to hodnocení?

Příspěvekod Adi » 15. 08. 2019 05:05

Ahoj,

Stran průmyslové výroby - vždyť roste po cyklickém poklesu ekonomiky, na začátku tam máš díru jak Brno a jak se koukám, ještě není na stejných hodnotách, jak předtím :) V neposlední řadě opět straší recesí.
https://www.peak.cz/nemecko-se-potaci-na-pokraji-recese-kdy-se-projevi-na-ceske-ekonomice/19061/ Je tam i onen graf - ale celý - od roku 2002 s výraznou dírou po roce 2008

Za to druhé - ne tak docela, protože vím, co jsem kde četl a slyšel:
https://www.euro.cz/blogy/jak-cista-je-nemecka-energiewende-1458482
PNepomáhá naopak odstavování jádra a nutnost nahradit ho aspoň krátkodobě fosilními zdroj

Kdyby nevypínali jaderky, ti pitomci, bylo by to jinak a pokud by postavili další bloky, vsadím jed, že jsme dále a možná i levněji.

Za čtvrté - dedikování průmyslové výroby daleko na východ je známá věc se známým masivním importem z Číny? Made in China popřípadě made in PRC - to je co? Pokud tamtéž se začínají snažit o vylepšení emisí ono to může být také tím, že lidi ze smradu štípou oči a nemohou jaxi dýchat? - viz také nedávná olympiáda v Pekingu a nemusí tam být žádná souvislost s CO2. Což je samozřejmě dobře, každé zlepšení kvality vzduchu vítám.

Takže má tvrzení nejsou nepravdivá. Nakonec vždy vítám inovaci a modernizaci :), zejména když je výsledkem čistší vzduch od polutantů, jsem přece z Ostravska. Pokud je výslednicí i nižší CO2, tak to je fajn, ale nepovažuji to za podstatné.

A.

Ps. U změny klimatu mně nedošly argumenty, akorát se nehodlám stále dokola dohadovat v kruhu. A vidím, že zde je to totéž.
https://neviditelnypes.lidovky.cz/klima/klima-predevsim-velky-byznys.A190808_225732_p_klima_wag
Howgh, domluvil jsem.
Přání bývá nebezpečně často otcem myšlenky
Adi
Mírně pokročilý

Registrace: 16. 09. 2008 19:51
Nadmořská výška: 279

Hodnocení: 35

Co je to hodnocení?

Příspěvekod JohnBattler » 15. 08. 2019 07:40

Wenzelovi se omlouvám, že jsem na něj trochu vyjel. Nakonec je vidět, že ne ve všem máme opačný názor.

To samé s Adim musím napsat, že souhlasím v několika bodech:
1) Vypínat jaderné elektrárny byla a bude chyba.
2) Je pravda, že spousta výroby se přesunula mimo Evropu z důvodu levné pracovní síly. Tedy také si myslím, že reálné emise per capita na hlavu v Evropě nejspíš skoro vůbec neklesly. Musíme si uvědomit, že dnes máme doma mnohem více např. elektroniky než před 20-30 lety a její výdrž je čím dal nižší, tedy i pokud se výroba zefektivnila, pořád bych tipoval, že emisí a např. odpadu produkujeme stejně nebo více než dříve.

V ostatních věcech se třeba neshodneme, protože dle mě má CO2 velký vliv. Ale samozřejmě těch zdrojů je dnes tolik, že člověk si prostě vybere svou pravdu a důkazy pro ní najde, takže já to nikomu neberu. Pokud má někdo alespoň základní pojetí o ekologii a snaží se planetu zatěžovat co nejméně, tak je to pro mě dobrý člověk. Takže asi bych si dal taky od této diskuze na čas pauzu. :ahoj:
JohnBattler
Nováček

Registrace: 24. 01. 2018 16:51
Nadmořská výška: 400, 230

Hodnocení: 5

Co je to hodnocení?

Příspěvekod kebull » 16. 08. 2019 11:12

Je to klise, ale souhlasim vice ci mene v podstate se vsim zde uvedenym. Ani mi neprijde, ze tu jsou nejak diametralne odlisne nazory o vlivu cloveka na GO, jen neustale dohady o pricinach a hlavne moznem reseni.

Osobne se mi z novejsich nejvic libil prispevek od godlike i kdyz se trochu pustil do zenske casti populace :) tak souhlasim se vsim, ma pravdu. Takova strizilva uvaha nad nynejsi situaci. Hodne me pobavilo SVJ a zamykani popelnic, coz povazuju spolu s mrizemi v prizemi za jednu z nejvetsich ostud mest v CR. No nic.

Jinak ja za posledni roky zanechavam dost velkou "uhlikovou" stopu, za coz se omlouvam. Na druhou stranu mi to umoznilo videt (i kdyz jen velmi kratce) velkou cast sveta a mam jakousi velice hrubou moznost srovnani. A take se snazim zit vic minimalisticky, (starym) autem i kvuli svemu dusevnimu zdravi jezdim co nejmene (denne byt v provozu bych asi fakt nervove nedaval, uvazuju o car sharingu), jidlo v podstate nevyhazujeme, snazime se spotrebovat vse, jde to i diky mensi lednicce celkem snadno, jednorazovky, obaly, sampony a tak se snazime minimalizovat, kupujeme veci na trhu, nebo i sami pestujeme atd.

K cestovani - taky jsem se snazil po priletu do danych zemi minimalizovat dalsi lety napr. cestovanim hromadnou dopravou, lodemi, vlaky... Tento kratoucky pohled mimo Evropu spolecne s tim, ze za poslednich 10 let jsem, kdyz jsem tu byl, v podstate zazil jedinou skutecnou zimu (2009/10) a vedra v lete se stavaji cim dal tim nesnesitelnejsi s teplotami nad 35C ve stinu, zpusobily, ze z mirneho klimaskeptika jsem se posunul do druheho tabora, rekl bych spis lidi "citlivych" na zmeny klimatu. Prinesu tak hlavne priblizeni ze zemi, co jsem navstivil a co me zaujalo ci sokovalo. Predem se omlouvam za delsi prispevek bez faktickych odkazu atp.

Ono, kdyz treba ve stredni Americe vidite jak na autobusaku i v autobusech prodavaji vse v igelitech, vrcholem cehoz je voda v igelitovem pytlicku (cca 200ml), ktera se vypije tak, ze se pytlicek natrhne zubem a za par vterin se pytlicek vyhodi z okna busu, stejne jako ostatni obaly od ovoce apod. je vam z toho smutno. Nebo, kdyz jsme se v Ekvadoru porad divili, jak tam muze stat benzin v prepoctu 10,- Kc/l a s usmevem koukali do mapy na mesto Coca v Amazonii a pak nam jeden taxikar prozradil "tajemstvi" - kolem mesta Coca a nejen tam maji vybudovane rafinerie na ropu(!), v Amazonii... Tohle se proste jen tak nezmeni.

Taky bych si dovolil trosku priblizit zminovany Taiwan (mam odtamtud pritelkyni, predem rikam, ze na to ma samozrejme "svuj" pohled). Ano, jde o zemi, ostrov, kde probiha masivni vyroba spotrebniho zbozi, zejmena elektroniky. Cely ostrov je velikosti zhruba jako Morava, pricemz lidi je tam 2x vic nez v nasi republice. A ziji hlavne v tech prumyslovych oblastech na Z pobrezi, kde je rovina, podobne jako jinde ve V Asii hodne "pri sobe". Ostrov je ale neuveritelne rozmanity, na V kanony, divoke pobrezi, uprostred temer 4000m vysoke hory, koraly, destne lesy... Zivotnim prostredim se tam tak zabyvaji docela dost. I pres vsechny ty nadnarodni fabriky (napr. Foxconn ma vyrobni haly i zde, i v Cine napr. nejspise kvuli tomu, ze na Taiwanu by prave nedostali povoleni) maji i dost narodnich parku a treba do hor musite mit vzdy povoleni, nepusti tam kazdeho (coz me stvalo, dosud jsem se tam nedostal, ale maji to proste tak nastavene). Na druhou stranu u jedne z nejnavstevovanejsich lokalit na jihu u more, zname i pro potapeni, Kentingu, maji velkou jadernou elektrarnu. Celkem maji 4, coz pri poctu obyvatel zhruba odpovida nam, my mame 2. A chteji stavet dalsi, proti cemuz lidi pisi petice. Osobne si myslim, ze jaderna elektrarna neni spatna vec, ale jako laik si musim taky rict, ze ten odpad muze byt opravdu problem. Nebo potrencialni utok/vybuch. Na Taiwanu navic maji casta zemetreseni a tajfuny, takze tam bych se bal asi vic nez zde. Mame na to s pritelkyni docela opacne nazory, tak se o tom moc nebavime :) Musel bych si o tom neco nacist, zatim jsem byl jen na exkurzi v Temelinu a tam vam samozrejme ty spatne veci nereknou....

Dalsi vec, co si myslim, ze je na prvni pohled (hloubeji netusim a je to rovnez trosku spor doma) horsi na Taiwanu nez tady, je mnozstvi kazdodenniho plastu a odpadu obecne. Predstavte si, ze mate pekarnu, kde je kazdy kus peciva jednotlive zabalen do plastu. Nebo si koupite na ulici skvely ledovy caj do ruky, jenze je v jednorazovem kelimku s plastovym brckem a aby se mohlo pit postune, jeste je zeshora dalsi plast. U nas se pije vetsinou pivko ve skle... Streetfood vetsinou taky v plastu. Nechci tim vubec rict, ze jsme na tom lepe, to ne. Mozna jen s tim pitim a pecivem, nekdy.

Dale se stane, ze jste na ostruvku, kde zije 500 obyvatel a tamni plaz, kde by se jinak dalo stravit pekne odpoledne, je zasrana odpadky, co pripuly buhvi odkud. S tim souvisi ale spis dalsi odstavec. Dobra zprava je, ze se proti tomu pomalu snazi bojovat, Ja vim, ze to jsou kraviny typu "prineste si vlastni hrnicek" a ne to hlavni, co by se melo delat, ale treba to muze trosicku posunout normu chovani lidi, coz uz pak neco zmenit muze. Jak je to v Cine, nevim, mam samozrejme jen negativni zpravy od pritelkyne a nebyl jsem tam. Prestup na letisti v Pekingu nepocitam. Vtipne, ze prave tam cca tyden predtim nez jsem letel ja, zavreli letiste kvuli smogu... Pokud se to ale zlepsuje i tam, jedine dobre. Ale nechci by zas velky snilek, castou k tomu zklouznu.

Z dalsich asijskych zemi jsem navstivil kratce Filipiny a Nepal a obe zeme ve mestech naprosta katastrofa, tam znecisteni obecne neresi (a to ani v horach, kde se vyskytuji lidi, pritom ledovce jim vlastne mizi pred ocima) a pak Hongkong, Koreu a Japonsko, tam to naopak resi, ale jak to nevim, klasicky Z "civilizovanym" zpusobem, podobne jako my, podobne jako Taiwan, proste tak, aby odpad nebyl viditelny. Jasne, ze nekde byt musi, zrecykluje se jen zlomek. A pak se treba posila do mene "civilizovanych" zemi, coz povazuju za naproste zverstvo a zname reakci napr. zminenych Filipin na mezinarodni scene, se nedivim. Oni nejsou cistota sama, ale pokud jim tam nekdo ten bordel jeste posila, jen se to cele stupnuje. Prirovnal bych to k vyreseni porvchoveho sucha (viz jine tema), pricemz ale to hlavni, hloubkove, stale pretrvava. Docela by me zajimalo, jak maji strategii ziv. prostredi vyresenou na Zelandu, protoze to byla jedna z nejcistsich a nejvic env. friendly zemi, kterou jsem zatim navstivil. Pritom tam nemaji, podobne jako v Japonsku, skoro kose (musis si odpadky odnest s sebou a pripadne zlikvidovat jinde) a jsou od vseho dost odrizli, ale jak maji napr. resene elektrarny, benzin, nevim.

Zkratka, priklanim se k nazoru, ze jde o velice komplexni problem, ktery se kvuli globalizaci nejakou mirovou cestou velice tezko a velice dlouho vyresi. Bohuzel se musim obavat, ze to nedopadne dobre a skonci to nejakou valkou. Rad bych se mylil. Ale souhlasim s nazorem, ze lidi je proste moc na to, jaky zpusob zivota zijeme, nebo chceme zit. To nejde fakt dohromady. A i kdyby se naslo 7 lidi, co se tedka pro dalsi generace uskromni, vzdycky se najdou 3 egoisti, co to neudelaji, pujdou jak vlci za penezi, moc nebo vsim dohromady a treba tech 8 zbyvajicich zmanipuluji k jeste horsimu vysledku. Takovych prikladu uz historie mame vic nez dost a clovek se nezmenil. Tezko lidem vysvetlite, ze se maji uskromnit. A donutite je to respektovat bez pouziti nasili... Mozna, ze ten pomer 3/7 je ve skutecnosti jeste vetsi nebo obraceny.

Proto nejake dane vazne nemaji smysl, mozna by to jen mohlo stat vic z produkce, nevim, jenze to by si lidi kupovali neco jineho, levnejsi sra*** co udelaji pri vyrobe nakonec vic svinstva. Tak to proste je. A tak to je i u ostatnich veci. Stat muze a mel by udelat dilci zmeny typu podpory mensich zemedelcu, podnikatelu, inovaci... ale jinak to je fakt tedka spis globalni civilizacni problem napric celym svetem... Na druhou stranu musim uznat, ze aspon v nasi vesnici a okoli, ze vzduch v zime, kdy to bylo nejviditelnejsi (typicka mlha v udoli vesnic), za posledni roky hodne zlepsil. Stejne tak voda v potocich v lese, mene cernych skladek a tak dale. Aspon u nas, ryze dilci vec, ale potesi.

Posledni vec, Greta - v podstate jen vim, ze existuje, nejak ji ignoruju, zkratka teenager no... zaslechl jsem, ze na konferenci jede lodi, v hurikanove sezone, no muzu ji prat jen hodne stesti, at to prezije.... Je to proste jen ukazka vlivu medii, porad si myslim, ze to, jak se o klimatu ted tak mluvi, je ovlivneno tim, jak se projevuje v Z zemich. Pokud by vlny veder, orkany, snehove boure, tornada a ja nevim co vsechno, probihaly napr. jen na J polokouli (hypoteticky), tak bychom o zmenach klimatu i pres vzrustajici teplotu, moc nevedeli. To je muj nazor.

Ja se budu dal snazit zit "udrzitelne", cestovat asi neprestanu, ale snad aspon mene a budu doufat, ze se neco zlepsi i mirovou cestou i s vedomim toho, ze v Amazonii buduji dalsi a dalsi rafinerie... Myslim, ze na oteplovani i vlivu cloveka se tu shodneme vsichni.

Preji krasny den!
kebull
Nováček

Registrace: 01. 02. 2010 20:18
Bydliště: Vyžlovka, okr. Praha-Východ / Praha, Háje (415 / 310 m.n.m.)
Typ meteostanice: TFA 35.1075 NEXUS
Nadmořská výška: 415 m.n.m.

Hodnocení: 13

Co je to hodnocení?

Příspěvekod zapadni cechy » 16. 08. 2019 16:23

kebull:

Ale jo, určitě pro mě zajímavé čtení. S tím Taiwanem jsi mi něco připomněl - na youtube občas sleduju videa Lukáše Codra (žije a pracuje v Číně, má i čínskou manželku). Je v nich dost zajímavých informací, co a jak v Číně funguje. Jenom bych řekl podle jeho životního stylu, že nějakou uhlíkovou stopu moc neřeší...

Jinak já se nacházím už něco přes půl roku na jihozápadě Finska. No a řekl bych, že bychom se mohli hodně co učit, co se týče vztahu k přírodě a krajině, zacházení s odpady atd. Malý příklad - nevím úplně, jak je to v jiných částech Finska, ale tady se v zimě prostě nesolí. Opravdu často jsem si říkal, že Češi by se zbláznili, kdyby u nás takhle vypadaly silnice a chodníky. Ale tady jsou na to prostě lidi zvyklí a nijak je to nevyvede z míry. Jenže my se nechceme nechat poučovat od ostatních, ani když to tam funguje. My si zase v Česku budeme vymýšlet nějaká svá polovičatá řešení, a to neplatí jen pro tuhle oblast, ale i třeba pro školství, zdravotnictví atd... Debata o potřebě vrátit krajině její přirozenou tvář není vůbec nová, probíhala už tak před 10-15 lety. Kam jsme za tu dobu posunuli? Bohužel přiblíží se jakékoli volby a veškerá ostatní témata zase přebije migrace. Přijde listopad a 90 procent lidí nějaká krajina nebude zajímat.
http://www.meteofrlazne.websnadno.cz/ - amatérská meteorologická stanice Františkovy Lázně
zapadni cechy
Nováček

Registrace: 28. 12. 2011 14:50
Typ meteostanice: Davis Vantage Pro 2
Nadmořská výška: 455 m

Co je to hodnocení?

Příspěvekod Mike » 17. 08. 2019 10:18

Adi: k ekonomice se vracet nechci, to tu nepatří. Není zdroj jako zdroj. Např: https://www.euro.cz/blogy/jak-cista-je- ... de-1458482 je jen názor nějakýho Jana Brože. Názor novináře.

Ten poslední odkaz co jsi poslal je opravdu "důvěryhodný":
https://neviditelnypes.lidovky.cz/klima ... _klima_wag
"Nejsem expert na klimatologii, takže nejsem schopna na téma „klimatická změna“ argumentovat v rovině odborné."

Co víc dodat. Není expert ani odborník,ale je chytřejší jak NASA a většina vědců. Aneb názor "znalce pojistného trhu" https://www.mesec.cz/autori/katerina-lhotska/
Mike
Nový člen

Co je to hodnocení?

Příspěvekod kebull » 17. 08. 2019 13:42

zapadni cechy - diky za nazor, tip i zkusenost. K soli mam zas neco z Kanady, resp. Toronta, ale asi i Ontaria, protoze jsem to videl i pri zimni vyjizdce za mesto. Tam teda presne obracene... clovek by rekl Kanada, jak tam chrani parky a tak - ono to tak je, ale jen castecne a vylozene mimo civilizaci. Ve mestech i na silnicich pouzivali sul o sto sest, boty byly za zimu skoro na vyhozeni jen prostym chozenim po Torontu. Mimochodem s tim vyvazenim odpadumyslim osocovali taky Kanadu... to jen tak pro zpestreni.

Jinak souhlas s tou politikou, bohuzel...
kebull
Nováček

Registrace: 01. 02. 2010 20:18
Bydliště: Vyžlovka, okr. Praha-Východ / Praha, Háje (415 / 310 m.n.m.)
Typ meteostanice: TFA 35.1075 NEXUS
Nadmořská výška: 415 m.n.m.

Co je to hodnocení?

Příspěvekod godlike » 17. 08. 2019 16:51

Ve vsech vyspelych zapadnich zemi si nenechali znicit krajinu 40 lety vlady komunistu. Male pole se scelily do nekonecnych lanu po vzoru SSSR. Vysusily se tisice mokradu, mocalu, jezirek, rybniku. Zregulovalo se 90% veskerych rek. Plosne odvadime vodu z poli, lesu a pramenist rek siti melioracnich potrubi. Komunisti znicili stalety zabehly system pece o krajinu. Zlikvidovali tradicni sedlacke rody, lidi co po staleti hospodarili na sve pude a meli k ni prirozeny vztah. Velke mnozstvi pudy obhospodarovala cirkev. O dalsi desitky tisic hektaru poli, luk, lesu se staraly prastare slechticke rody. V horach, v pohranici jsme zase meli nemecke obyvatelstvo, ktere se o krajinu staralo velmi peclive, jak uz to Nemcum prislusi. Tohle je pryc, berme to jako fakt.

Druha vec je, jak se promarnilo 30 let po revoluci. Na zacatku byla nesmyslna blokace za stran prvnich Klausovo vlad na restituci veskereho ukradeneho majetku a vraceni ukradenych lesu, poli, luk puvodnim majitelum. Kdyby se tohle dotahlo dejmetomu do konce roku 1999, dnes by taky po dalsich 20 letech krajina vypadala uplne jinak. Osobne bych se vubec nebranil navratu Nemcu do byvalych sudet. Ale oni to stejne nechteji, taky kdo by chtel zpatky naprosto zdevastovanou krajinu s ruinami puvodnich obci. Obecne me prijde smesne to nase malocesstvi nebo jak to nazvat. Hlavne aby se nic z toho naseho "spolecneho" nevratilo nakym sudetakum nebo nedejboze cirkvi natoz slechte. Nez aby to si ten majetek puvodni vlastnici opravili, nechame to radeji spadnout, zarust, shnit atd. Stat se z principu o nic nedokaze postarat v duchu vsechno patri vsem, ale nikdo nema za nic odpovednost. Proto jsme v prdeli a dostali jsme se jeste do stavu, kdy se bez dotaci neudelala vubec nic. Velkolany poli stale drti Babisovo a Tomanovo ex-JZDaci a v lesich "hospodari" ruzne Andrejovo UNI-lesy apod.

Uprime nevim, jak bychom se mohli vratit do stavu, ze pole budou mensi. To jako stat muze nekomu naridit, ty a ty rozdel pole a vysazej tam les nebo udelej mokrad? No nevim. Rekam a potokum taky tezko vratime puvodni koryta. V tech byvalych korytech stoji treba nejaka zastavba. I kdyby to slo, padly by na ty upravy stovky mld Kc, ktery stat stejne nema a mit nebude. Navic, co si budeme nalhavat, tento stat nema zadne vizionare ani skutecne lidry, aby se prosadil nejaky plan obnovy krajiny a kam by se tahle zeme mela ubirat dal. Jeden sasek na hrade a druhej ve vlade. Az jednou padne AB, misto nej to bude jeste horsi. Tady jednou bude banda piratskych klaunu, spolecne s hejnem progresivistickych jelit a neziskovek. Vsichni budeme jezdit v elektrokravinach a postavime si vsude vrtulniky a doma budeme asi topit metanem, co si naprdime.

PS: Pokud se chcete nasrat, podivejte se na dokument jeden den v Nemecku. Po druhy svetovy totalne rozvracena zeme, dnes naprosto sofistikovane funkcni slapajici zeme. Obzvlaste doporucuji pasaz o ricni doprave v Nemecku a preprave zbozi. Dalsi vec je pece o krajinu a lesy obzvlast. Uplne jsem z toho omdlel zavisti. To je neskutecny, jak to maji vymakany. Zacina to nekde v case 33:30. Uz na konci 80tych let vedeli, ze monokulturni lesy jsou spatne. No a dnes maji smisene lesy ve skvele kondici...

https://www.ceskatelevize.cz/porady/120 ... v-nemecku/

Trosku jsem si zazvanil, ale vse souvisi se vsim. Jak chceme menit krajinu kdyz to ani nelze. Nebo na to nejsou paky, jak ji lze zmenit. Nejsou lidi, nejsou penize ani neni vule. Ale treba jsem pesimista a vsechno je skvele, zeme slape, lesy rostou a vody je vsude dost....
godlike
Nováček

Registrace: 14. 12. 2015 10:07

Hodnocení: 10

Co je to hodnocení?

Příspěvekod Adi » 17. 08. 2019 22:00

Majku

Ono místo seriozní oponentury budeš kritizovat ad hominem ony lidi, kteří napsali svůj názor, který mají nějakým způsobem podložen? To jsi mně docela zklamal. Mimochodem ona paní svůj článek na Psu měla docela kvalitně olinkovaný, tedy ozdrojován.

Ale když už chceš mít člověka z oboru - tedy aspoň příbuzného, čli meteorologa - máš jej mít:
https://neviditelnypes.lidovky.cz/klima/klima-zpusobila-evropa-a-amerika-sucho-v-syrii.A150915_101051_p_klima_wag

A ještě jeden ke zločinu biopaliv:
https://www.theguardian.com/global-development/poverty-matters/2011/jun/01/biofuels-driving-food-prices-higher

Godlike - Nevím, jestli stát může někomu nařídit zda má či může rpzdělit pole. Myslím, že určitou pravomoc by k tomu mohl mít už přes dotační politiku. Chceš brát dotace? tak rozděl pole a pěstuj podle daných parametrů. Osobně mně dotace jsou proti srsti, nicméně tento institut je nyní využíván naprosto nevhodným způsobem. To jen tak naokraj.
Jinak s tou bandou klaunů to sedí, bohužel > s Bartošem v čele.
S restitucemi v podstatě souhlas.

Přeji pěkný večer

A.
Adi
Mírně pokročilý

Co je to hodnocení?

Příspěvekod Mike » 17. 08. 2019 22:44

Adi, ono ani tak nejde o to, zda to má podložené, jako o interpretaci těch dat, kdy jakožto laik nezná všechny proměnné, které jsou ale podstatné pro vyhodnocení studie a proti zdrojům jako je NASA není prostě důvěryhodná. Pokud by NASA měla teorii jak vypustit družice do vesmíru, nebo jak dostat lidi na měsíc tak ok. Jenže NASA to dokázala v praxi. Protože tam pracují lidé, kteří rozumí vědě. Ale zkrátka pojišťovácí a novináři do toho nemají co mluvit jelikož tomu dostatečně nerozumí a jejich názor nemá žádnou hodnotu.

A proti jaderné energii nebo "pro" biopalivo z řepky jsem nic nepsal. To se ale ani netýká tématu "GO způsobuje člověk". Pole máme plná řepky, protože zemědělcům se díky našemu oligarchovi vyplatí pěstovat řepku a nic jiného. Prošel jsem pěšky celé Španělsko od východu na západ a neviděl jsem jediné pole s řepkou. Jaderná energie má taky nějaké problémy, třeba těžba uranu, skladování radioaktivního materiálu ,který má poločas rozpadu tisíce let. Není to úplně OK. Ale určitě lepší než pálit uhlí.

Adi, jinak zkus o tom trochu přemýšlet v současnosti. Červenec byl globálně nejteplejší v historii. Období od dubna do června bylo 2. nejteplejší. Je sluneční minimum, je velmi slabé el nino, respektive skoro není. A přesto padají rekordy. Čím to je?

Sluncem? Když je sluneční minimum?
El ninem? Když je téměř normální stav?
Že by přecijen CO2?

--------------------
Jinak ten odkaz na meteorologa - zase jde o jednoho člověka, který mimo jiné pracoval v ČHMÚ jako Ajťák. Pošli i další články co psal - např. https://neviditelnypes.lidovky.cz/klima ... _klima_wag ano El nino. A jak vysvětlí letošní nejteplejší měsíce?
Asi takto:
lze očekávat v příštích letech pokles tempa globálního oteplování, a to přes pokračující emise skleníkových plynů.

Jen další věc, proč nevěřit každému rádoby odborníkovi, co zveřejňuje své názory. Možná proto už nepracuje u ČHMÚ, které má na GO poněkud jiné stanovisko.

-------------
Zatímco klimaskeptici už desítky let čekají na dobu ledovou a každý rok tvrdí, že ten další už přijde, mezitím se prognózy globálního oteplování jen zhoršují a zjišťuje se, že se planeta otepluje rychleji a ani sluneční minimum to nezpomalí.

Čemu se také divit, když lidé věří více názorům politiků (např. Trump,Klaus) či novinářům(tvé zdroje), namísto vědcům, kteří se klimatem zabývají celý život?

-----------

Pokud bych měl napsat něco k politice. Bartoš v čele není. V čele je bohužel Babiš, který má GO někde. Za 50 let bude mrtvý, a děti které posílá na Krym a roky je neviděl, ho moc nezajímají, tudíž ho ani nezajímá, jak to bude vypadat s klimatem v budoucnosti. Piráti mají v tomhle směru mnohem lepší vize a program, který jsou schopní protlačit, jelikož nemají zisky ze zemědělství a tak lze očekávat konstruktivní řešení.Ať se ti to líbí nebo ne, uhlí a fosilní paliva musí postupně zůstat v historii. Lidstvo se musí posunout o krok dopředu a začít využívat nové technologie. Ano, ty nejsou ještě tak dokonalé. To ale neznamená, že se na to vykašleme. Nutnost je využívat a postupně je vylepšovat. Jinak se nikam neposuneme a nedopadne to dobře. Při současném trendu oteplování si nedokážu představit, jak to bude vypadat za 50 let. Je nutnost posunout se dál.
Mike
Nový člen

Co je to hodnocení?

Příspěvekod Adi » 18. 08. 2019 04:46

Ahoj,

Nechci rozporovat NASA a jejich metodiku, jen poukazuji na to, že skutečně neznáme všechny proměnné a jejich interpretace bývá hodně ošidná. Proto jsem opatrný s tvrzením, že čloěk je v tom nevinně, nebo naopak vše defacto padá na jeho hlavu. Již léta připouštím jeho vliv, protože to empiricky vnímám; vidí a cítím a často i doslovně - ostravský koktejl je proslaven po šírém okolí. Taky proto mně rozčiluje třeštění okolo CO2, vnímám to jako pokrytectví, neboť dýchám a nejspíše i budu dýchat sajrajt, který jen málo změní (pokud vůbec) vyhozené miliardy na řešení sodovkového plynu.
A ve smyslu biopaliv to i pokrytectvím je, protože jak vidíš dobře, ona celý problém s CO2 i obecnou ekologii, popřípadě cenou a dostupnosti potravin jen zhoršují. Viz také řepka i Babiš.
Ano, jaderná energie má svá rizika, nicméně je lepší volbou než nekonečný les vrtulí či lány solárních polí. Jsem rád, že se v tom shodneme. Jak vidíš, taky se mně nelíbí spalování uhlí v elektrárnách, umím si pro něj představit lepší využití, třeba v průmyslu chemickém - kde využíváno zhusta je, ovšem jeho těžba by nebyla tak drastická/velká. Jestli chceš, přijeď sem na O(s)travsko a provedu tě místní krajinou, kde jsou místa třeba o 40 metrů níže, než na začátku industriální těžby uhlí. Je to fakt poučné a ta místa jsou jen 10 km od mého bydliště. Takže masivní těžba uhlí mně vadí z poněkud jiných důvodů, než tobě a to jsme zde v podstatě na konci éry těžky. Jenže zde zůstala doslova a do písmene spálená zem. Zem naruby, kde se prohánějí kamóny a naklaďáky, po silnicích eufemisticky označených dopravní značkou/upozorněním: Důlní vlivy. To jinde nenajdeš. Dlouho jsem kdysi svým dětem vysvětloval, že když se auto někde na naších cestách zhouplo na nerovnosti cesty, že se tentokrát ale opravdu nejdedná o důlní vlivy ale jen o mizernou údržbu komunikace, to jen tak naokraj.
Co se Bartoše týče, ten má hrozivý potenciál při dalších volbách. Nějak tomu člověku nemohu přijít na chuť, přes jeho líbívá hesla o přírodě a podobně. Asi proto, neboť levicový progrevistický proud, který reprezentuje, už nyní mně leze krkem, čili už jen představa, že by ten člověk s jeho partou měl mít větší vliv mně jednoduše děsí. Ostatně mně postačuje jejich člověk, primátor Hřib v matičce Praze.

Přeji pěkný den.
Adi
Mírně pokročilý

Co je to hodnocení?

Příspěvekod Orangutan » 18. 08. 2019 07:37

Za mě jako za laika už odpověděl kohoutek v Mrazíkovi:
"My kohouti jsme malí páni. To jitřenka řídí kokrhání."
Orangutan
Nový člen

Registrace: 18. 08. 2019 07:19
Nadmořská výška: 500

Hodnocení: 0

Co je to hodnocení?

Příspěvekod Orangutan » 18. 08. 2019 08:19

Klima na Zemi se mění prakticky od počátku její existence (zdá se totiž, že jakousi atmosféru měla už od svého vzniku). Druhy změn (chemické složení) i amplitudy změn (výkyvy nejen např. v teplotě v určité vrstvě, hustotě, obsahu jednotlivých prvků, proudění atd.) byly s souhrnu nesmírně dramatičtější, než ty obávané kosmetické teplotní nebo srážkové výkyvy, které nás (mě ale ne) dnes tolik straší.

Ani v moderní a postmoderní době bych antropogennímu vlivu nepřisuzoval nějaký zásadnější vliv. Dokážeme možná lehce vychýlit některé charakteristiky podnebí, většinou spíše lokálně - třeba odlesňováním/zalesňováním, odvodňováním/zavodňováním apod., a zcela určitě si dokážeme docela úspěšně podřezávat větev tím, jak hospodaříme s odpady. A zcela určitě stojíme za vyhubením nebo zdecimováním řady živočichů či rostlin - od mamuta přes blbouna nejapného po virus pravých neštovic (u něho to ale asi není na závadu).

Ale co se týče vlivu na globální teplotu? Tam, kde je korelace, ještě nemusí být příčinná souvislost. A pokud je příčinná souvislost, může být i obrácená. Tedy to, že zároveň stoupá obsah CO2 i teplota, nerovná se automaticky, že vzestup CO2 je příčinou vzestupu teploty. Může to být totiž i přesně naopak (a někteří to tvrdí), a nebo je příčina nějaký třetí faktor nebo kombinace několika faktorů.

Úspěšnost druhu Homo sapiens tkví v jeho přizpůsobivosti. Osídlili jsme většinu povrchu planety ne proto, že bychom si ji přizpůsobili původnímu africkému předobrazu, ale adaptovali jsme se my sami. A úplně stejně bych směřoval úvahy, úsilí i prachy i v otázce GO. Neměňme klima, měňme svoje chování.
Orangutan
Nový člen

Co je to hodnocení?

Příspěvekod godlike » 18. 08. 2019 10:45

Pro CR je idealni jaderna energie. Lezime na jedne ze seismologicky nejstabilnejsi casti Evropy a pochybuju ze bychom staveli jaderku treba v Chebu.
Nemame zde tolik prostoru pro staveni prehrad a navic tech par stovek MW z nich neresi celkovou situaci. V podstate mame velmi omezeny prostor pro staveni vetrnych elektraren. A neni to zrovna krasna vec v krajine, co si budeme namlouvat. FV leda tak na strechu rodinnych domu. Stejne, nevim proc tady nefunguje jedna genialne prosta vec ohledne vyrabeni energie pres FV. Kdyz sviti slunce a FV jede na plny koule, tak by se elektromer mel "tocit" opacne, kdyz ja zrovna vyrabim. Myslim, ze to funguje v nejake zemi na zapade, nevim uz v ktery. Kdyz spotrebovavam toci se normalne.
Zpetne byla zasadni chyba, ze se alespon nedostaveli zbyvajici dva bloky Temelina. Dnes by mel 4000MW a pokryval by potrebu CR tak z 40% minimalne. A jaderny odpad? No proste ho dame 3km pod zem, kde to nicemu nevadi a tam se muze rozkladat stovky tisic let. V prirode je stejne prirozena radioaktivita a neco, co lezi mnoho km pod zemi nevadi vubec nicemu. Dnes uz neni sance ty dva bloky dostavet. Eko hysterie je obrovska. Vse se ted toci okolo Nemecka, jak oni budou tlacit na okolni zeme.

PS: AB ma ted super napad. Uvalit eko dan na vytapeni uhli a plynem. Jasne topeni uhlim je humus. Souhlasim. Ale na tomhle je videt jak jsme furt strasne chuda zeme, kde si lidi nemuzou bez dotaci poridit kotel na plyn. A kdyz se konecne rozhodnou tak sup, hned se uvali dan na topeni plynem. Fakt klauni.. :'( :-!

Orangutan píše:Neměňme klima, měňme svoje chování.

Tak to rekni lidem v Africe, Asii. Tam je nekolik mld lidi, co pali nekde plasty, nebo je hazi do reky. A o nejake ekologii nemaj ani potuchy. Vsechen humus lejou do rek. A my tady resime brcka. :-!
godlike
Nováček

Registrace: 14. 12. 2015 10:07

Hodnocení: 10

Co je to hodnocení?

Příspěvekod Orangutan » 18. 08. 2019 20:33

godlike píše: Tak to rekni lidem v Africe, Asii. Tam je nekolik mld lidi, co pali nekde plasty, nebo je hazi do reky. A o nejake ekologii nemaj ani potuchy. Vsechen humus lejou do rek. A my tady resime brcka. :-!

Proč bych to říkal někomu v Africe? Chování Afričanů nevyřeším a neřeším. Svoje ano. A přesto to má cenu. Brbláním na Asiaty a Afričany se nikam neposuneme. Zákazem zbytečných plastů snad ano. (BTW, znečišťování ŽP je už mimo téma vlákna.) Klasický paradox obecní pastviny.
Orangutan
Nový člen

Co je to hodnocení?

Zpět na Globální oteplování